fbpx
Przejdź do treści

Kosmetyki dla noworodka. Czego będzie potrzebować Twoje dziecko?

kosmetyki hormony zaburzenia gospodarki hormonalnej parabeny fenole produkty do pielęgnacji ciała fenyle

Wrażliwa skóra niemowlaka wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Rodzice, podczas kompletowania wyprawki, szczególną uwagę powinni zwrócić na kosmetyki, których będzie potrzebowało ich nowonarodzone dziecko.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju kremy, balsamy, oliwki czy płyny dla niemowląt. Pojawia się jednak pytanie, czy naprawdę wszystkiego będzie potrzebował maluch po porodzie?

Niezbędne kosmetyki dla noworodka

·      Płyn do kąpieli –  przydatny, jednak nie niezbędny kosmetyk, zwłaszcza w pierwszych dniach życia maluszka. Kilka kropel delikatnego płynu do kąpieli, najlepiej w wersji 2 w 1 – dodatkowo z szamponem, można dodać do wody przygotowanej do kąpieli kilkutygodniowego niemowlaka.

Noworodki mają naturalną barierę ochronną, a po porodzie ich skóra zaczyna przyzwyczajać się do nowego środowiska. Dlatego też na samym początku sama woda, której temperatura powinna oscylować w granicach 37°C, w zupełności wystarczy.  

·      Krem nawilżający do ciała – tego rodzaju kosmetyk może okazać się niezbędnym zwłaszcza w przypadku niemowląt z przesuszoną skórą. Delikatny krem czy balsam idealnie sprawdzi się również podczas wykonywania codziennego masażu maluszka. 

·      Krem do buzi – krem do twarzy to niezbędny kosmetyk, zwłaszcza gdy zdecydujemy się zabrać malucha na spacer. Jesienią czy zimą ochroni przed mrozem i wiatrem, z kolei latem warto zaopatrzyć się w krem z filtrem, który przeciwdziałać będzie promieniom słonecznym.

·      Krem do pupy– tego rodzaju krem, czy też najzwyklejsza zasypka okaże się pomocna, gdy na pupie niemowlaka pojawią się zaczerwienienia i odparzenia. Jednak w przypadku braku jakichkolwiek podrażnień lepiej zrezygnować z dodatkowego kosmetyku. Niepotrzebne i zbyt częste stosowanie kremów do pupy może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

Dodatkowo, kosmetyczkę niemowlaka warto zaopatrzyć w kilka ampułek soli fizjologicznej, której potrzebować będziecie do przemywania oczu maluszka w pierwszych tygodniach życia. Niezbędne okażą się również jałowe waciki, gaziki, chusteczki nawilżane do pupy i oczywiście pieluchy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kosmetyków dla noworodka?

Półki w drogeriach uginają się od kosmetyków dedykowanych noworodkom i niemowlakom. Niedoświadczeni rodzice mogą dostać niemalże zawrotu głowy. Który krem wybrać, z którego balsamu zrezygnować? Pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości.

·      Podczas wyboru kosmetyków należy unikać tych, które w swoim składzie zawierają substancje z przedrostkami PEG i PPG. Szkodliwe i wywołujące podrażnienia są również wszelkiego rodzaju parabeny, detergenty, filtry przenikające.

·      Rodzice, pamiętajcie – w przypadku kosmetyków pielęgnacyjnych dla niemowląt sprawdza się hasło – im mniej, tym lepiej. Naturalne, bezzapachowe kosmetyki dla niemowlaka są najlepszym wyborem. 

·      Przed kupnem należy zwrócić uwagę na termin przydatności kosmetyku.

Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Niektóre kosmetyki, nawet te o naturalnym składzie, mogą u niektórych maluszków wywołać podrażnienie czy alergię. Dlatego też kupowanie kilku takich samych kremów „na zapas” nie jest dobrym pomysłem. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.