fbpx
Przejdź do treści

Kosmetyki a płodność

Zabiegi kosmetyczne wykonywane w klinikach na dużej liczbie kobiet, które potencjalnie będą w ciąży mogą mieć znaczenie w prokreacji oraz niepłodności.

Dlaczego dermatologia estetyczna?

Dlatego, że pacjentki przede wszystkim chcą się czuć piękne, a poczucie zdrowia wiąże się również ze zdrowiem psychicznym. Jest to samoocena kobiet, a jak się okazuje od 56 do 60% kobiet w Polsce co jest bardzo ważne uważa, że są nieatrakcyjne. Wpływa to nie tylko na samoocenę, ale również na jakość życia. I jak twierdzą dermatolodzy, którzy zajmują się dermatologią estetyczną, czyli dziedziną specjalizacji medycznej zajmującą się leczeniem zmian skórnych z przebytymi chorobami typu: blizny pooperacyjne ( np. pacjentki po cesarskim cięciu, laparoskopia), ale również zabiegi, które mają opóźnić starzenie się skóry. W grupie tych zabiegów jest bardzo duża grupa kobiet w okresie prokreacyjnym. W badaniach przeprowadzonych na 1000 kobiet okazuje się, że są to zazwyczaj kobiety między 30 a 48 rokiem życia. I w wywiadzie z pacjentką muszą wiedzieć czy stara się o ciąże, czy jest w ciąży lub w jakim okresie swojego życia prokreacyjnego się obecnie znajduje. Podczas wywiadu medycznego w gabinetach medycyny estetycznej okazuje się, że duży odsetek kobiet jest w trakcie przygotowania bądź po zabiegach in vitro. Co ma ogromne przełożenie na planowane zabiegi. Kobiety, które przeszły jedno lub dwa poronienia i zdecydowały się na zapłodnienie in vitro, są w cyklach, które nie zakończyły się sukcesem mają zdecydowanie obniżony nastrój emocjonalny. Sięgają wtedy po rozwiązania podniesienia tego komfortu samooceny poprzez zabiegi dermatologii estetycznej. Zabiegi biostymulujące organizm mogą mieć wpływ na płodność kobiet. W związku z tym należy zawsze spytać swojego ginekologa o to czy taki zabieg jest dla nas bezpieczny.

  • Biostymulatory tkankowe jako wypełniacze – zabieg pomagający usunąć zmarszczki. Nie można go stosować ze względu na to, że podawany jest wtedy kwas polimlekowy, osocze bogatopłytkowe czy też kwas hialuronowy. Możemy za to spokojnie wykonać zbieg mezoterapii za pomocą tego samego kwasu hialuronowego nieusieciowanego, który ma za zadanie nawilżyć skórę.
  • Zabiegi z użyciem prądu i ultradźwięków – np. jonoforeza, galwanizacja, elektroforeza. Otóż przenikający prąd przez organizm może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.
  • Biostymulatory tkankowe jako wypełniacze – zabieg pomagający usunąć zmarszczki. Nie można go stosować ze względu na to, że podawany jest wtedy kwas polimlekowy, osocze bogatopłytkowe czy też kwas hialuronowy. Możemy za to spokojnie wykonać zbieg mezoterapii za pomocą tego samego kwasu hialuronowego nieusieciowanego, który ma za zadanie nawilżyć skórę.
  • Depilacja ultradźwiękowa – wszystkie zabiegi wykorzystujące ultradźwięki są zakazane w ciąży z uwagi na to, że mogą wywołać silne skurcze macicy i doprowadzić do poronienia.
  • Wszelkie zabiegi z wykorzystaniem retinolu oraz ze stężonymi kwasami – tj.jabłkowy, mlekowym. Silnie skoncentrowane składniki w tych preparatach mogą przeniknąć do krwiobiegu i mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.
  • Należy również pamiętać o tym, że popularne kosmetyki dostępne w drogeriach mogą być niebezpieczne jeśli zawierają szkodliwe substancje.

Karolina Kryś

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.