fbpx
Przejdź do treści

Komórki macierzyste – czy ich zmniejszona ilość może stać za poronieniami?

komórki macierzyste
fot. 123rf.com

Jedno z niedawno przeprowadzonych badań dowodzi, że niedobór podczas ciąży pewnego typu komórek macierzystych w wyściółce macicy może być istotnym czynnikiem powodującym poronienie. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Warwick Medical School na Uniwersytecie Warwick w Coventry w Anglii informuje, że nawracająca utrata ciąży jest wynikiem utraty resztkowych komórek prekursorowych przed poczęciem.

Wyściółka macicy, inaczej endometrium, to wysoce regenerująca się tkanka, zdolna do przyjmowania różnych stanów fizjologicznych w okresie rozrodczym. W drugiej połowie cyklu miesiączkowego, kiedy poziom progesteronu jest wysoki, endometrium zaczyna się zmieniać, przygotowując się do zagnieżdżenia zarodka. Poczęcie uzależnione jest od wspomnianej transformacji, która napędzana jest przez różnicowanie komórek zrębowych endometrium w wyspecjalizowane komórki resztkowe. Komórki te nadają tkance plastyczność potrzebną do szybkiego wzrostu zarodka.

Chociaż wielkość przebudowy tkanki wymaganej do zajścia w ciążę sprawia, że można podejrzewać, iż ma to kluczowe znaczenie dla tworzenia solidnej granicy między matką a płodem”, to jak mówi dr Jan J. Brosens: Leżące u podstaw tego mechanizmy są niejasne”.

Niezbędne komórki macierzyste

Ten sam zespół badaczy stosunkowo niedawno opisał obecność dyskretnej populacji wysoce proliferacyjnych komórek mezenchymalnych (hPMC) podczas okna implantacji. Mezenchymalne komórki macierzyste/zrębowe można izolować ze szpiku kostnego, tkanki tłuszczowej i innych źródeł tkanek. Należą one do populacja komórek multipotencjalnych, czyli mają dużą zdolność do przekształcania się w różnego rodzaju dojrzałe komórki, w tym też wspomniane już kostne czy tłuszczowe, ale też np. nerwowe, mięśniowe etc.

Nasze odkrycia wskazują, że hPMC pochodzą z krążących komórek macierzystych wywodzących się ze szpiku kostnego i są rekrutowane do wyściełania macicy w czasie implantacji zarodka. Wydaje się, że komórki te mają kluczowe znaczenie w ciąży, aby przystosować się do szybko rosnącego łożyska” – powiedział dr Brosens.

 Odkryliśmy również, że te rzadkie, ale wysoce specjalistyczne komórki są zubożone w wyściółce macicy kobiet z nawracającymi poronieniami. Udowodniliśmy, że możemy zwiększyć te silnie proliferacyjne komórki wyściółki macicy jeszcze przed zajściem w ciążę. Te nowe odkrycia wyjaśniają, dlaczego wysoce proliferujące komórki są tak ważne w zapobieganiu poronieniom i prawdopodobnie spontanicznemu porodowi przedwczesnemu, dwóm wyniszczającym zaburzeniom ciąży, które dotykają wiele kobiet i par na całym świecie – słowa profesor położnictwa Siobhan Quenby cytuje News Medical.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.