fbpx
Przejdź do treści

Komentarz do projektu Klawitera – prof. Kristina Gemzell-Danielsson

prof. Gemzell-Danielsson o projekcie Klawitera

Poprosiliśmy szwedzką prof. Kristinę Gemzell-Danielsson o komentarz w sprawie proponowanych w Polsce zmian w leczeniu metodą in vitro.

Komentarz

Nowe i jeszcze bardziej restrykcyjne prawo zabiera kobietom prawo do podejmowania decyzji, kontrolowania własnego ciała i życia. To oznacza poważne dodatkowe zagrożenia dla życia i zdrowia milionów kobiet, które już teraz są pokrzywdzone przez aktualnie obowiązujące restrykcyjne prawo.  Kobiety zostaną również pozbawione dostępu do najbardziej skutecznych i akceptowalnych [przez pacjentki- przyp. red.] metod antykoncepcji, możliwości zastosowania antykoncpecji po niezabezpieczonym stosunku i przemocy seksualnej, oraz możliwości decydowania czy, i jeśli tak, to kiedy chcą mieć dzieci. Dodatkowo, nowe prawo wymusza pseudo-ochronę dzieci poczętych przez co ogranicza się dostęp do leczenia niepłodności metodami rozrodu wspomaganego.

Zostało to dobrze udokumentowane, że bardziej restrykcyjne prawo nie skutkuje większą ilością rodzących kobiet czy nieaktywnych seksualnie, tylko skutkuje wzrostem liczby kobiet zmuszonych poddać się nielegalnym i niebezpiecznym zabiegom.  

Oznacza to wzrost nierówności społecznych, gdyż tylko kobiety które będzie stać wyjechać za granicę będą mieć dostęp do leczenia niepłodności metodami rozrodu wspomaganego, skutecznej antykoncepcji i bezpiecznej aborcji. Nowe prawo będzie zbrodnią przeciwko kobietom i społeczeństwu.  

Prof. Kristina Gemzell-Danielsson
Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii,
Katedry Zdrowia Kobiet i Dzieci,
Karolinska Institutet
Dyrektor, WHO Collaborating Centre for Research in Human Reproduction
Sztokholm, Szwecja

Więcej na temat skuteczności leczenia zgodnego z projektem ustawy Klawitera tutaj

Więcej o projekcie ustawy tutaj.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.