fbpx
Przejdź do treści

Kolagen w ciąży – czy i dlaczego warto go suplementować?

Czy warto suplementować kolagen w ciąży?

Często mówi się o suplementowaniu kolagenu w ciąży. Wyjaśniamy, dlaczego powinniśmy zadbać o właściwy poziom tego białka.

Kolagen to białko stanowiące w naszym organizmie budulec tkanki łącznej. Jego cechą charakterystyczną jest nietypowy skład aminokwasowy: glicyna, prolina, hydroskyprolina i hydroksylizyna. Dzięki nim wiąże duże ilości wody i jest wykorzystywany w ludzkim organizmie jako struktura odpowiadająca m.in. za sprężystość. Kolagen ma także wpływ na ruchomość stawów oraz produkcję mazi stawowej.  

Po 25. roku życia kolagenu zaczyna być coraz mniej

Kolagen jest naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm. Niestety, po 25. roku życia jego produkcja zaczyna być znacznie osłabiona i mogą pojawić się jego niedobory. Zaczynają być widoczne zmarszczki, cellulit, wiotkość skóry, matowienie włosów i paznokci, a stawy i chrząstki mogą ulec osłabieniu. Należy więc wspierać produkcję tego białka. Jest to proces bardzo prosty – wystarczy w diecie wprowadzić więcej produktów zawierający kolagen lub go suplementować. Otrzymamy go w czystej postaci – związek ten jest łatwo przyswajalny dla organizmu. 

Suplementowanie zalecane jest również dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Kolagen w ciąży pomoże uniknąć zjawiska łamliwych włosów, paznokci, ale także pojawi się mniej rozstępów, które będą się szybciej goiły. Stosowanie go podczas ciąży jest też korzystne ze względu na zmiany stawowe i szkieletowe, które mogą nastąpić w przypadku jego niedoboru. Istotne jest także rozciąganie się i zmiana położenia organów wewnętrznych, do których dochodzi wraz ze wzrostem płodu – tkanki podlegają wtedy silnym naprężeniom i wsparcie ich elastyczności jest bezcenne.

Co ważne, organizm przyszłej matki musi dzielić się wieloma składnikami odżywczymi z płodem, w tym kolagenem. To dziecko jako pierwsze korzysta z tego, co oferuje organizm kobiety, a – w dużym skrócie – ona otrzymuje „ostatki”. Przy narażeniu na tak duże obciążenie jakim jest ciąża, warto o tym pamiętać. Właściwa suplementacja kolagenu w ciąży jest więc wielce pomocna. Co istotne, wspiera też organizm w momencie, gdy chcemy po jej zakończeniu szybko wrócić do figury i formy.

Kolagen w ciąży pod postacią kremu? Są lepsze rozwiązania

W ostatnim czasie często jest on sprzedawany w postaci tzw. „shake’a”, czyli proszku lub gotowego roztworu do picia, wzbogacanego o aromaty spożywcze. Często tego typu rozwiązania reklamują influencerzy. Koszt takiej suplementacji to jednak nawet 50-100 złotych miesięcznie (lub więcej).  

Można też sięgnąć po tańsze tabletki. Warto jednak sprawdzić, czy większą część zawartości stanowi pożądane przez nas białko, czy też wypełniacze farmaceutyczne. Kolagen jest bowiem bardzo puszysty, przez co zabiera sporo miejsca i konieczne jest jego sprasowanie wraz z dodatkami.

Regularne stosowanie białka w suplementacji może nie tylko spowodować zmniejszenie negatywnych objawów ciąży i karmienia, ale także spowolnić proces pojawiania się zmarszczek oraz poprawić stan włosów, stawów i paznokci. Zdecydowanie mniejsze efekty uzyskamy stosując kremy i inne preparaty z kolagenem. Ten bowiem przyswaja się najlepiej przez przewód pokarmowy.  

Co jednak ważne, przed zastosowanie danego produktu zawsze sprawdź ulotkę, na której powinna znajdować się informacja, czy oby na pewno dany kolagen w ciąży jest dozwolony . A jeśli lekarz lub położna zapytają, czy stosujesz jakieś suplementy, koniecznie o nim wspomnij. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.