fbpx
Przejdź do treści

Kofeina i ciąża – kiepskie połączenie

Trochę kofeiny nie szkodzi? Eksperci ostrzegają, że zawierające ją napoje mogą doprowadzić do poronienia. A odpowiedzialność za to ponoszą właściwie po równo przyszli rodzice.

Badacze z National Institutes of Health i Ohio State University poddali badaniom 344 pary, oczekujące na potomka. Interesował ich okres od kilku tygodni przed poczęciem do 7 miesiąca ciąży. Wnioski były zatrważające – 98 zakończyło się przerwaniem, a to połączono z sięganiem po kofeinę przynajmniej trzy razy dziennie. Ryzyko utraty płodu rosło aż do ponad 70 proc. Co ważne, po raz pierwszy podkreślono w tym rolę mężczyzny, różnica między nim a kobietą wyniosła tylko 1 proc. Nie udowodniono jednak, że oboje wyrządzą krzywdę dziecku piciem kawy lub herbaty. Mimo to Amerykanie uczulają, by z tymi napojami nie przesadzać.

Zastępcą dla ulubionych napojów może być preparat multiwitaminowy. Amerykanie dostrzegli, że spożywanie go zmniejsza zagrożenie poronienia od 55 do 79 proc, odpowiednio: przed poczęciem oraz na początku ciąży. Oczywiście dalsze badania są jak najbardziej wskazane. W międzyczasie warto pamiętać, że szczególnie dedykowany paniom jest kwas foliowy. „Ciążowa witamina” jest właściwie niezbędna, gdy poważnie myśli się o macierzyństwie – ta chroni płód przed wadami rozwojowymi cewy nerwowej. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym magazynie.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Karolina Błaszkiewicz

Źródło: Tech Times

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.