fbpx
Przejdź do treści

Kobiety z niewyjaśnionymi poronieniami zmieniły postrzeganie zapachów męskiego ciała – najnowsze badania!

poronienia a zapach mężczyzny
fot. 123rf.com

Poronienie jest jednym z dramatyczniejszych przeżyć dla kobiety. Wyniki najnowszych badań wskazują, że kobiety, które kilkukrotnie z niewyjaśnionej przyczyny poroniły, zmieniły postrzeganie zapachów męskiego ciała.

Statystyki dowodzą, że około 15 proc. ciąż kończy się poronieniem, ale tylko przyczyna niewielkiej części z nich jest znana. Opublikowane wyniki mogą okazać się bardzo pomocne kobietom, które doświadczają powtarzających się poronień bez konkretnego wyjaśnienia.

Zapach ciała a reprodukcja człowieka

Warto podkreślić, że zapach ciała powiązany jest z wieloma aspektami zdrowej reprodukcji człowieka – takimi jak synchronizacja miesiączki między kobietami mieszkającymi razem, a także pomiędzy wpływem zapachu ciała kobiet karmiących piersią na czas owulacji i miesiączki u innych.

„Biorąc pod uwagę, że zmysł węchu jest powiązany z rozmnażaniem się człowieka, postawiliśmy hipotezę, że może on być również związany z zaburzeniami reprodukcji człowieka” – wyjaśnia autor badań Liron Rozenkrantz.

 „Postanowiliśmy przetestować hipotezę, że percepcja węchu – zwana powonieniem – zmienia się w przypadku niewyjaśnionej utraty ciąży, a zwłaszcza zapachu ciała” – cytuje News Medical.

Poronienie a zapach  – co mówią najnowsze badania?

Najnowsze badanie rozpoczęto od przetestowania kluczowej funkcji węchowej – zdolności rozpoznawania partnerów na podstawie węchu. Wzięło w nim udział 66 kobiet – 33 z nich w przeszłości poroniły z niewyjaśnionej przyczyny, a pozostałe nie doświadczyły tego dramatycznego przeżycia. Każda z kobiet otrzymała do powąchania trzy słoiki, w których zamknięte zostały trzy różne zapachy – zapach ciała małżonka, zapach obcego mężczyzny, z kolei ostatni słoik był bez zapachu.

Co się okazało? Kobiety, które poroniły, dwukrotnie częściej prawidłowo identyfikowały zapach swojego małżonka w porównaniu do tych z grupy kontrolnej. Jednak ich opuszki węchowe okazały się mniejsze, co było zaskakujące, biorąc pod uwagę większą zdolność postrzegania i rozróżniania zapachów.

Ponadto naukowcy zmierzyli aktywność mózgu kobiet, które oglądały emocjonalny klip filmowy, z podprogową obecnością zapachu męskiego ciała niebędącego zapachem małżonka. Stwierdzono, że gdy zapach ciała zwiększał aktywność podwzgórza u kobiet po poronieniu, zmniejszał tę aktywność w grupie kontrolnej.

„Odkryliśmy, że kobiety, które doświadczają niewyjaśnionej utraty ciąży, znacznie częściej rozpoznają swojego małżonka po zapachu i inaczej oceniają zapach męskiego ciała niż inne kobiety” – mówią autorzy.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.