fbpx
Przejdź do treści

Kobiety w ciąży “doszkalają się” za pomocą Internetu

Kobiety w ciąży korzystają z Internetu, by szukać odpowiedzi na swoje pytania medyczne częściej, niż by chciały, twierdzą naukowcy z Penn State.

“Okazało się, że przyszłe matki są zaniepokojone faktem, iż ich pierwsza wizyta prenatalna miała miejsce dopiero po 8. tygodniu ciąży”, powiedziała Jennifer L. Kraschnewski, profesor medycyny i nauk zdrowia publicznego na Penn State College of Medicine. “Te kobiety przyznają, że używały wyszukiwarek internetowych, ponieważ już na samym początku ciąży, przed pierwszą wizytą u lekarza, trapiło je wiele pytań, na które nie znały odpowiedzi.”

Niestety, po pierwszej wizycie  u ginekologa, wiele z nich wciąż korzysta z Internetu, aby znaleźć odpowiedzi na kolejne pytania, gdyż czują, że literatura, którą polecił im lekarz w gabinecie, nie jest wystarczająca.

Naukowcy są zdania, że mimo szybkiego rozwoju technologii, struktury opieki prenatalnej w USA w ciągu ostatniego stulecia niewiele się zmieniły.

Prof. Kraschnewski wraz ze współpracownikami postanowili zebrać brakujące informacje w celu opracowania aplikacji na smartfona dla kobiet spodziewających się dziecka.

Badanie

Naukowcy przeprowadzili cztery spotkania fokusowe, na których w sumie pojawiło się 17 kobiet w ciąży, spośród których wszystkie były pełnoletnie i posiadały smartfona. Większość badanych zgodziło się, że struktura wizyt prenatalnych nie jest dostosowana do ich indywidualnych potrzeb, więc zwróciły się do technologii, by uzupełnić swoje braki w wiedzy. Jednakże kobiety nie są zadowolone ze szczegółowości i wiarygodności informacji dostępnych w Internecie.  

Wiele przyszłych matek uznało, że broszury i ulotki, które otrzymały od swoich lekarzy, są przestarzałe w swojej treści i formie. Badane wolałyby poszerzać swoją wiedzę poprzez oglądanie filmów, korzystanie z mediów społecznościowych, aplikacji i stron internetowych.

Źródło: https://www.medicalnewstoday.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Marlena Jaszczak

absolwentka SWPS, kobieta o wielu talentach.