fbpx
Przejdź do treści

Kobieta urodziła dziecko dla swojego brata i jego partnera

Kobieta urodziła dziecko dla swojego brata i jego partnera
fot.Pixabay

27-letnia Chapelle Cooper z Dalton w Kumbrii (UK) zdecydowała się zostać surogatką i urodzić dziecko dla swojego brata Michaela i jego partnera Scotta. W zapłodnieniu została wykorzystana komórka jajowa Chapelle i nasienie Scotta.

Bezinteresowna pomoc

Chapelle powiedziała prasie, że obawiała się skorzystania z usług obcej kobiety-surogatki. Uznała, że to zbyt ważna sprawa, żeby powierzyć ją obcej osobie. Sama ma już córkę, zdecydowała się zajść w ciążę, by spełnić marzenie brata i jego partnera.

Michael i Scott zastanawiali się nad adopcją dziecka, jednak okazało się, że jest wiele przeszkód, które stanęłyby na drodze pary w realizacji tego celu. Byli już zdecydowani, że chcą założyć rodzinę, jednak ze względu na kwestie formalne przez trzy lata zastanawiali się jaką decyzję podjąć. Wynajęcie surogatki, poza tym wątpliwościami związanymi z zaufaniem, było również bardzo kosztowne i skomplikowane formalnie. Nie byli pewni, czy podołają takiemu wyzwaniu.

Kiedy Chapelle zaoferowała swoją pomoc, mężczyźni, jak sami mówią, oszaleli z radości. Poczuli, że ich marzenie może stać się rzeczywistością! 

Zdrowa dziewczynka

Zanim kobieta zaszła w ciążę wspólnie ustalili zasady: panowie mieli nie próbować jej kontrolować przez całą ciążę i obdarzyć ją zaufaniem, że zrobi wszystko co w jej mocy, żeby dziecko rozwijało się zdrowo. 

Nie mówiliśmy jej co ma jeść, co może, a czego nie może robić. To było trudne, bo z natury jesteśmy “control freakami” – powiedział Michael. 

Panowie opiekowali się Chapelle przez całą ciążę i byli z nią w trakcie porodu. Harper Elizabeth Smith przyszła na świat w zeszły piątek, 15 dni przed wyznaczonym terminem. 

Zawsze będę częścią życia Elizabeth, jednak nie będę pełnić roli jej matki, tylko cioci. Nie sądzę, żebym była w stanie podjąć się tego zadania, gdybym miała jej nigdy więcej nie zobaczyć. Ona będzie w naszej rodzinie, to dla mnie o wiele łatwiejsze – powiedziała Chapelle. 

Wszyscy troje przyznają, że doświadczenie ciąży i porodu było dla nich niezwykłe i zacieśniło rodzinną więź między nimi. 

Mężczyźni nazywają Chapelle “nadczłowiekiem”, mówią, że są niezwykle dumni z tego, jak dzielna była w trakcie porodu:

Jesteśmy zachwyceni siłą, odwagą i miłością Chapelle. Nigdy nie będziemy w stanie wystarczająco jej podziękować za spełnienie naszych marzeń o dziecku.

Prawo w UK dopuszcza altruistyczną i komercyjną surogację. Dopuszczane są związki partnerski i małżeństwa par jednopłciowych. Pary jednopłciowe mogą starać się o adopcję dzieci lub skorzystać z pomocy surogatki lub dawcy nasienia. Mają dostęp do metod wspomaganego rozrodu, możliwe jest na przykład zapłodnienie in vitro nasieniem dawcy dla par kobiecych.

Źródło: metro.co.uk

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami