fbpx
Przejdź do treści

Kieliszek czerwonego wina pomoże w PCOS? Sprawdź, co mówią badania!

Przyjemne z pożytecznym – kieliszek czerwonego wina dziennie może pomóc w stabilizacji hormonów u kobiet doświadczających PCOS. A to wszystko dzięki związkowi obecnemu w winogronach i orzechach.

Co i jak działa?

Zespół policystycznych jajników dotyka nawet 15-20 proc. kobiet, o czym pisaliśmy już na naszym portalu. Skutkiem PCOS mogą być problemy z zajściem w ciążę, dlatego nie można bagatelizować objawów.

Jak wskazują naukowcy, w utrzymaniu równowagi hormonalnej, może w takim wypadku pomóc związek o nazwie resweratrol. Jest on obecny właśnie między innymi w czerwonym winie. Wcześniej dowiedziono jego korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, zapobieganie niektórym nowotworom oraz poprawę funkcjonowania mózgu.

– Nasze badanie jest pierwszym badaniem klinicznym, które sprawdza działanie resweratrolu na pacjentów z PCOS. Obniża on u nich poziom testosteronu oraz DHEAS, innego hormonu, który ciało może przekształcić w testosteron – słowa Dr Antoni Duleby z University of California przytacza „Daily Mail”.

Poznańskie badanie

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Poznaniu zbadano 30 kobiet. Część z nich dostała suplement resweratrolu, druga część tabletki o działaniu placebo. Uczestniczki badania przyjmowały tabletki codziennie przez trzy miesiące. Zarówno na początku, jak i na końcu testów pobrano od nich krew, by sprawdzić poziom testosteronu oraz androgenów.

Wyniki były naprawdę obiecujące. U kobiet przyjmujących suplement poziom testosteronu spadł o ponad 23 proc. Poziom DHEAS o ponad 22. W grupie placebo oba wskaźniki wzrosły. Badania pokazały także, iż resweratrol może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zaburzeń metabolicznych u kobiet z PCOS.

Obserwujmy siebie

Co ważne, naukowcy podkreślają wpływ opisywanego tu związku również na utrzymywanie równowagi energetycznej. Może zapobiegać to między innymi otyłości, która w staraniach o dziecko jest równie problematyczna.

Nie da się ukryć, że wszystko się w tej kwestii łączy i może oddziaływać na siebie na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Otyłość może być więc skutkiem PCOS. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ewentualne zaburzenia miesiączkowania, poziom hormonów właśnie, a także na wyniki badań USG.

Źródło: Daily Mail

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".