fbpx
Przejdź do treści

Kiedy wynik testu ciążowego może zmienić się z dnia na dzień?

wynik testu ciążowego
fot. 123RF

Domowy test ciążowy jest najszybszym sposobem potwierdzenia ciąży. Czy jednak może zdarzyć się tak, że z dnia na dzień zmieni się jego wynik? Czym może być spowodowany fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny wynik testu ciążowego?

Działanie domowych testów ciążowych

Działanie testów ciążowych, które możemy wykonać w domu, jest bardzo proste. Testy te wykrywają w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG ) – hormonu, który pojawia się w organizmie kobiety kilka dni po zapłodnieniu. Niestety, zbyt wczesne lub niedokładne wykonanie testu ciążowego może dać fałszywy wynik – ich wiarygodność wynosi około 95–99 proc.

Fałszywie negatywny wynik – przyczyna

Podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej powoduje, że na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski zwiastujące ciążę. Wspomniany hormon zaczyna być zwykle produkowany w organizmie kobiety w 8-9 dniu po zapłodnieniu, dlatego też ciążę można wykryć nie wcześniej, niż 10 dni po możliwym zapłodnieniu. Co za tym idzie, zbyt wczesne wykonanie testu lub nieprzestrzeganie instrukcji, zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania fałszywie negatywnego wyniku.

Fałszywie pozytywy wynik – czym może być spowodowany?

Niestety, może zdarzyć się też tak, że test ciążowy pokazuje pozytywny wynik, a tak naprawdę kobieta nie jest w ciąży. Ta o wiele trudniejsza i zdecydowanie bardziej obciążająca emocjonalnie sytuacja może zdarzyć się np. w przypadku ciąży biochemicznej. „O ciąży biochemicznej mówimy w przypadku, gdy pozytywny wynik testu ciążowego nie zostaje potwierdzony w badaniu obrazowym (za pomocą ultrasonografu)” – pisaliśmy na naszym portalu [KLIK]. Jest to ciąża zakończona na bardzo wczesnym etapie, w przebiegu której najczęściej dochodzi do samoistnego poronienia przed 6. tygodniem ciąży.

W takim przypadku test ciążowy wykonany za pierwszym razem może pokazać dodatni wynik, co nie jest jednoznaczne ze zdrową i prawidłowo rozwijającą się ciążą. Co za tym idzie, testy wykonane kilka dni później mogą być już negatywne. Co istotne, ciąża biochemiczna kończy się krwawieniem przypominającym obfitą miesiączkę, dlatego też wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, co działo się w ich organizmie.

„Ciąża biochemiczna bardzo często wynika z wad genetycznych, nie ma szansy przetrwania, dlatego organizm sam od razu postanawia się jej pozbyć, co skutkuje poronieniem” – mówi Dr. Yvonne Bohn, ginekolog-położnik z Californi, której słowa cytuje Romper.

Ponadto fałszywie pozytywny wynik testu ciążowego może wiązać się z przyjmowaniem niektórych leków lub z obecnością torbieli na jajnikach.

Wiarygodne potwierdzenie ciąży

Wykonanie jednego domowego testu nie jest wystarczające by potwierdzić, że kobieta jest w ciąży. Jak to zostało wspomniane, jego zbyt wczesne wykonanie lub ciąża biochemiczna mogą skutkować fałszywym wynikiem. Test wykonany z krwi i sprawdzanie przyrostu poziomu gonadotropiny kosmówkowej jest zdecydowanie bardziej wiarygodne. Jednak tylko wizyta u ginekologa i wykonanie badania USG może potwierdzić zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

O tym, jak prawidłowo wykonać test ciążowy i na co zwrócić szczególną uwagę możesz przeczytać tutaj.

Żródła: romper.com, verywellfamily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.