fbpx
Przejdź do treści

Kiedy widać płeć zarodka na USG? Odpowiada lekarz

płeć, płci, płeć badania różnice zmiana stylu życiu stan przedrzucawkowy
Echo zarodka powinno być uwidocznione w 6 tygodniu ciąży, a czynność serca – w 7. – fot. 123rf

Kiedy widać płeć zarodka na USG? Na ile tego typu badanie jest precyzyjne? Te pytania zadaje sobie z pewnością większość przyszłych rodziców. Odpowiedzi udziela lekarz Mateusz Klimek.

Badanie ultrasonograficzne to podstawowe badanie diagnostyczne podczas ciąży. W badaniu USG ciążę można zobaczyć, gdy stężenie hormonu bHCG we krwi przekracza 2000 mIU/ml. Jest to mniej więcej 4-5 tydzień ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W trakcie badania lekarz jest w stanie ocenić umiejscowienie pęcherzyka ciążowego w jamie macicy oraz sprawdzić, czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga. 

Zarodek jest natomiast widoczny już w 5-6 tygodniu ciąży. Echo zarodka powinno być uwidocznione w 6 tygodniu ciąży, a czynność serca – w 7.

Kiedy widać płeć zarodka na USG?

– Pierwszym kluczowym etapem w procesie różnicowania płci dziecka jest zapłodnienie komórki jajowej. W zależności od materiału genetycznego plemnika, embrion ma potencjał do różnicowania się w męską linię (chromosom Y) lub żeńską linię komórek (chromosom X). Dalsze etapy są uzależnione od genów zlokalizowanych w chromosomach płciowych (X, Y) oraz w autosomach (w tym procesie uczestniczy ponad 200 genów) – wyjaśnia lekarz Mateusz Klimek.

– Do 8 tygodnia ciąży rozwój struktur narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych jest identyczny dla obu płci i to właśnie od tego momentu dochodzi do rozwoju przewodów okołośródnerczowych (przewody Mullera) w kierunku żeńskim lub przewodów śródnerczowych (przewody Wolffa) w narządy wewnętrzne męskie. Również zewnętrzne narządy płciowe z zatoki moczowo-płciowej w tym okresie powinny obrać odpowiedni kierunek rozwoju. Dlatego po 14. tygodniu ciąży powinno być już możliwe określenie płci dziecka – dodaje ekspert.

Jak wylicza lekarz, na jakość badania może wpływać:

  •  specyfikacja techniczna aparatu USG, 
  • umiejętności badającego,
  • warunki badania.

– Im później płeć dziecka zostanie określona i potwierdzona, tym większa pewność co do stanu faktycznego – mówi Mateusz Klimek. 

Co może zaburzać obraz podczas badania USG? 

Niestety, nie w każdym przypadku obraz USG będzie dawał jasną odpowiedź co do płci zarodka. Do czynników zaburzających prawidłowe określenie płci należą:

  • otyłość kobiety,
  • zaburzenia różnicowania płci w tym ekspozycja płodu żeńskiego na androgeny przed 12 HBD oraz inne endokrynopatie powodujące wirylizację, w tym klasyczny wrodzony przerost nadnerczy oraz niewystarczająco wysokie stężenie androgenów u płodów męskich powodujące niepełną maskulinizację,
  • nieprawidłowa ilość płynu owodniowego,
  • trudne warunki badania (niekorzystne ułożenie/położenie/ustawienie płodu).

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Lek. Mateusz Klimek

Głównym obszarem jego zainteresowań jest ginekologia oraz położnictwo. Współpracuje ze Studenckim Kołem Naukowym Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Katowicach oraz Patologii Ciąży Wydziału Nauk o Zdrowiu. Aktywny członek IFMSA-Poland.

Autor

Anna Piętaszewska

Redaktorka prowadząca portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.