Kiedy widać płeć zarodka na USG? Na ile tego typu badanie jest precyzyjne? Te pytania zadaje sobie z pewnością większość przyszłych rodziców. Odpowiedzi udziela lekarz Mateusz Klimek.
Badanie ultrasonograficzne to podstawowe badanie diagnostyczne podczas ciąży. W badaniu USG ciążę można zobaczyć, gdy stężenie hormonu bHCG we krwi przekracza 2000 mIU/ml. Jest to mniej więcej 4-5 tydzień ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W trakcie badania lekarz jest w stanie ocenić umiejscowienie pęcherzyka ciążowego w jamie macicy oraz sprawdzić, czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga.
Zarodek jest natomiast widoczny już w 5-6 tygodniu ciąży. Echo zarodka powinno być uwidocznione w 6 tygodniu ciąży, a czynność serca – w 7.
Kiedy widać płeć zarodka na USG?
– Pierwszym kluczowym etapem w procesie różnicowania płci dziecka jest zapłodnienie komórki jajowej. W zależności od materiału genetycznego plemnika, embrion ma potencjał do różnicowania się w męską linię (chromosom Y) lub żeńską linię komórek (chromosom X). Dalsze etapy są uzależnione od genów zlokalizowanych w chromosomach płciowych (X, Y) oraz w autosomach (w tym procesie uczestniczy ponad 200 genów) – wyjaśnia lekarz Mateusz Klimek.
– Do 8 tygodnia ciąży rozwój struktur narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych jest identyczny dla obu płci i to właśnie od tego momentu dochodzi do rozwoju przewodów okołośródnerczowych (przewody Mullera) w kierunku żeńskim lub przewodów śródnerczowych (przewody Wolffa) w narządy wewnętrzne męskie. Również zewnętrzne narządy płciowe z zatoki moczowo-płciowej w tym okresie powinny obrać odpowiedni kierunek rozwoju. Dlatego po 14. tygodniu ciąży powinno być już możliwe określenie płci dziecka – dodaje ekspert.
Jak wylicza lekarz, na jakość badania może wpływać:
- specyfikacja techniczna aparatu USG,
- umiejętności badającego,
- warunki badania.
– Im później płeć dziecka zostanie określona i potwierdzona, tym większa pewność co do stanu faktycznego – mówi Mateusz Klimek.
Co może zaburzać obraz podczas badania USG?
Niestety, nie w każdym przypadku obraz USG będzie dawał jasną odpowiedź co do płci zarodka. Do czynników zaburzających prawidłowe określenie płci należą:
- otyłość kobiety,
- zaburzenia różnicowania płci w tym ekspozycja płodu żeńskiego na androgeny przed 12 HBD oraz inne endokrynopatie powodujące wirylizację, w tym klasyczny wrodzony przerost nadnerczy oraz niewystarczająco wysokie stężenie androgenów u płodów męskich powodujące niepełną maskulinizację,
- nieprawidłowa ilość płynu owodniowego,
- trudne warunki badania (niekorzystne ułożenie/położenie/ustawienie płodu).
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!