fbpx
Przejdź do treści

Kiedy powraca płodność po porodzie?

kiedy powraca płodność po porodzie
Foto: 123RF

Temat płodności po porodzie nurtuje i zastanawia wiele kobiet. Mówi się, że podczas karmienia piersią nie można zajść w ciążę. Jednak czy to na pewno prawda? Kiedy po porodzie powraca płodność?

„Zaleca się, aby nie zachodzić w ciążę przez 18. miesięcy po porodzie” – mówi ginekolog dr Kerry-Anne Perkins. „Po tym czasie można bezpiecznie zajść w ciążę” – dodaje.

Jednak prawda jest taka, że zajść w ciążę można o wiele szybciej, choć lepiej odczekać jest kilka lub kilkanaście miesięcy. Przeprowadzone w 2018 r badanie dowodzi, że zbyt krótkie odstępy między ciążami mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu lub powikłań ciąży. Tym samym, z planowaniem kolejnego dziecka – dla zdrowia i bezpieczeństwa – lepiej odczekać.

„Owulacja występuje średnio około 45 dni po urodzeniu, ale może nastąpić już 21 dni po urodzeniu” – mówi Perkins. Jednak szybkość „powrotu” owulacji jest kwestią bardzo indywidualną. Jak dowodzi przeprowadzone badanie, powrót owulacji może wynosić od średnio od 45. do 94. dni po porodzie. Co ważne, owulacja często pojawia się przed ponownym rozpoczęciem miesiączkowania.

Czy możesz zajść w ciążę, jeśli karmisz piersią?

Karmienie piersią w pewnym stopniu decyduje o powrocie miesiączki i płodności. „Ssanie brodawki przez niemowlę zmienia produkcję hormonów niezbędnych do owulacji, co oznacza, że utrzymuje niski poziom progesteronu” – mówi ginekolog/położnik, dr Heather Skanes. Progesteron odgrywa ważną rolę w regulacji cyklu miesiączkowego oraz w przygotowaniu macicy do zapłodnienia i ciąży.

Częste karmienie piersią w pewnym stopniu może zapobiec pojawieniu się owulacji, ale na pewno nie jest skutecznym i 100-procentowym środkiem antykoncepcyjnym.

„Zdecydowanie można zajść w ciążę podczas karmienia piersią, chociaż niektórzy mogą używać metody laktacyjnej braku miesiączki (LAM) do kontroli urodzeń” – mówi Perkins. „Ten rodzaj kontroli urodzeń wymaga wyłącznego karmienia piersią co cztery godziny, aby zapobiec owulacji organizmu”. 

Według badań opublikowanych w 2015 roku, LAM okazał się wysoce skutecznym sposobem zapobiegania ciąży, jednak staje się mniej skuteczny po sześciu miesiącach karmienia piersią.

Jednak zdarza się, że kobiety zachodzą ponownie w ciążę podczas regularnego karmienia piersią w pierwszych sześciu miesiącach po porodzie.

Oznaki ciąży podczas karmienia piersią

Kobiety, które zajdą w ciążę podczas karmienia piersią doświadczają typowych ciążowych objawów, jakie pojawiają się w pierwszym trymestrze.

„Oznaki ciąży podczas karmienia piersią są bardzo podobne do tych, które mogą wystąpić u przeciętnej kobiety w ciąży – zmęczenie, nudności i ból piersi” – mówi Perkins, „ale mogą również obejmować zmniejszoną produkcję mleka, skurcze brzucha podczas karmienia piersią i skrajne pragnienie”.

Maluch karmiony piersią może wyczuć zmianę smaku mleka matki: „Kolejną możliwą oznaką ciąży jest to, że twoje dziecko jest mniej zainteresowane karmieniem piersią ze względu na fakt, że mleko często zmienia smak, którego niektóre dzieci nie lubią.” – mówi konsultantka laktacyjna Andrea Tran.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.