fbpx
Przejdź do treści

Kiedy powiedzieć szefowi o ciąży?

praca a ciąża zwolnienie kiedy powiedzieć szefowstwu
fot. 123 rf – fot. 123 rf

Sprawdziliśmy, co mówią etyka zawodowa i kodeks pracy na temat poinformowania swojego przełożonego o ciąży. Warto przemyśleć tę kwestię. 

Ilu z nas słyszało historie o rodzicach, którzy zostali zwolnieni z pracy, kiedy powiedzieli szefowi, że są w ciąży? Jest to absolutnie niezgodne z prawem, ale każdy spotkał się z obejściem tego przepisu. Jak pisze The New York Times, obecna senator Elizabeth Warren została zwolniona ze stanowiska nauczycielki edukacji specjalnej, gdy ujawniła swoją ciążę. Nawet jeśli wiemy, że praca jest bezpieczna, warto w odpowiednim momencie powiadomić pracodawcę. Odpowiednim, czyli jakim? 

Pełna uznaniowość? 

W prawie pracy nie ma jasno określonych zasad, kiedy należy poinformować pracodawcę o ciąży. W zasadzie przepisy prawa nie regulują tego obowiązku i nie nakładają na kobietę przymusu poinformowania pracodawcy o jej stanie na żadnym etapie trwania ciąży. W skrócie wygląda to tak: twój pracodawca nie może zapytać, a ty nie musisz mówić, dopóki nie będziesz gotowa. W trakcie ciąży nie można również zwolnić pracownicy.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy doszło do:

  • ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wykonywanych przez ciężarną,
  • popełnienia przestępstwa w trakcie trwania umowy, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie,
  • zawinionej utraty koniecznych uprawnień, bez których ciężarna nie może wykonywać dotychczasowej pracy.

Pracodawca może także rozwiązać umowę w czasie ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego w przypadku, gdy ogłosił upadłość lub likwidację przedsiębiorstwa. 

Specjaliści od HR mówią, że ważne jest, abyś powiedziała szefowi, zanim powiesz o tym współpracownikom. To istotne, aby nie dowiedział się o ciąży od innych ludzi. Jeśli Twoi współpracownicy są twoimi bliskimi przyjaciółmi i kimś, komu zwykle powiedziałabyś na początku, powinnaś poprosić ich o zachowanie poufności do czasu, gdy będziesz miała okazję porozmawiać ze swoim pracodawcą.  

Bądź fair  

Pamiętajmy, że warto powiedzieć o ciąży dość wcześnie. Wtedy pracodawca, będzie miał czas na znalezienie zastępstwa. Również podział obowiązków zostanie być może zmieniony tak, aby praca w ciąży nie obciążała ciężarnej pracownicy. Nawet jeżeli chcemy spędzić większość ciąży na zwolnieniu lekarskim warto porozmawiać z szefem, a nie tylko przysyłać dokumentację. Pamiętajmy, że po urlopie macierzyńskim czeka nas prawdopodobnie powrót do życia zawodowego.  

Zawsze warto prosić też współpracowników i szefa o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Jeśli potrzebne są udogodnienia, skontaktuj się z działem HR, który powinien być w stanie zaspokoić twoje potrzeby.  

Źródło: https://www.romper.com/   

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.