fbpx
Przejdź do treści

Kiedy ostatnio robiłaś cytologię?

rak szyjki macicy
fot. 123rf.com

W dniach 22–28 stycznia 2017 r. obchodzimy Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Choroby, która dla wielu Polek wciąż jest wyrokiem śmierci.

W Szwajcarii zamykane są ostatnie centra leczenia raka szyjki macicy, bo przestały być potrzebne! Dzięki przesiewowym badaniom cytologicznym wyłapywane są wszystkie zmiany na etapie przedinwazyjnym, kiedy wystarczy tylko zabieg chirurgiczny. Pod względem wyleczalności raka szyjki macicy Polska znajduje się w ogonie krajów europejskich. W naszym kraju odsetek kobiet odpowiadających na zaproszenia na cytologię stanowi ok. 30%.

Skąd bierze się rak szyjki macicy?

W etiologii raka szyjki macicy najważniejszą rolę odgrywa zakażenie HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) , głównymi typami onkogennymi wirusa są HPV 16 i HPV 18.
Główne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania prócz zakażenia HPV, to wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych, stwierdzona wcześniej nieprawidłowość w cytologii czy palenie tytoniu.

Wczesny rak szyjki macicy z reguły nie daje żadnych objawów. Bardziej zaawansowane postacie raka szyjki mogą objawiać się krwistymi plamieniami, obfitymi upławami czy uczuciem bólu.

Leczenie

W badaniach populacyjnych wykazano, że badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy przyczyniają się do zmniejszenia zachorowalności i umieralności. Plan leczenia powinien być ustalony w zespole wielodyscyplinarnym z udziałem ginekologa bądź ginekologa onkologa, radioterapeuty i onkologa klinicznego. W raku szyjki macicy stosuje się leczenie chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię i radiochemioterapię.

Płodność

We wczesnych postaciach istotne znaczenie w planowaniu leczenia ma również wola pacjentki, aby zachować płodność. W przypadku pierwszego stopnia operacja chirurgiczna jest metodą diagnostyczno-terapeutyczną, która prócz potwierdzenia wczesnego stopnia zaawansowania nowotworu umożliwia posiadanie dzieci u osób pragnących zachować płodność.

Ciąże udaje się uzyskać po oszczędzającym leczeniu u prawie połowy kobiet, które w większości przypadków rodzą dziecko drogą cesarskiego cięcia.

Profilaktyka

Cytologię zaleca się wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata (gdy nasze wyniki są prawidłowe) lub częściej, gdy pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości. Szczepienia pomagają zmniejszyć ryzyko zakażenia się wysokoonkogennymi typami wirusa HPV.

Studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland przygotowują jak co roku akcję profilaktyczno-edukacyjną o nazwie Pink Lips Project. W ramach projektu na znak solidarności z kobietami, które walczą z rakiem szyjki macicy, zachęcają kobiety do pomalowania ust na różowo. Różowe usta są symbolem profilaktyki, a przede wszystkich wyrazem szacunku dla kobiet, które podjęły walkę z chorobą (https://www.facebook.com/pink.lips.gdansk/?fref=ts).

Pamiętajmy o bezbolesnym, niekłopotliwym, a przede wszystkim krótkim badaniu, które może uratować życie!

Bibliografia:

1. Onkologia, medycyna praktyczna

2. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej

Artykuł pochodzi z archiwalnego magazynu Chcemy Być Rodzicami (nr 22, styczeń 2017 r.)

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.