fbpx
Przejdź do treści

Kiedy można po raz pierwszy po ciąży napić się alkoholu?

alkohol po ciąży
Fot. 123rf

Dziewięć miesięcy bez kropli alkoholu, a potem? Sprawdziliśmy jak szybko po porodzie kobieta może napić się “czegoś mocniejszego”.

Odpowiedź na to, kiedy alkohol po ciąży jest bezpieczny, tak naprawdę nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Najważniejszy jest ten, czy świeżo upieczona matka planuje karmić piersią.  

Karmiące matki powinny unikać alkoholu po ciąży

Jeśli nie zamierza się karmić piersią, alkohol można spożywać, gdy matka dobrze się poczuje po porodzie. Inaczej ma się sytuacja, gdy kobieta zdecyduje się na naturalny pokarm dla swojego malucha. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleciła matkom karmiącym unikanie picia alkoholu, ponieważ może to prowadzić do zmniejszenia spożycia mleka przez dziecko, a także zmienić smak mleka. Kobiety powinny poczekać co najmniej 2 godziny po wypiciu napoju alkoholowego, zanim zaczną karmić piersią lub ściągać mleko. Dzięki temu ich organizm ma więcej czasu, żeby pozbyć się alkoholu – dodaje AAP. 

Należy pamiętać, że kiedy pijesz alkohol, przenika on do twojego mleka, więc trzeba poczekać, aż opuści organizm. Substancja opuszcza mleko tak samo, jak krew mamy. Oznacza to, że po kilku-kilkunastu godzinach sytuacja powraca do normy. Należy pamiętać, że chodzi o większe ilości alkoholu. Kilka łyków wina czy pół piwa nie powinny przeszkadzać. Pamiętajmy, że mówimy tu o sytuacji ze zdrową kobietą. Jeżeli matka przyjmuje leki przeciwbólowe lub ginekologiczne, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.  

Co z suto zakrapianą imprezą? 

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, gdy chcemy zabalować na imprezie lub pójść na wesele. Najprostszym i tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem jest odciągnięcie mleka. Patent, o czym nie wiedzą wszyscy, działa w obie strony. To znaczy możemy odciągnąć mleko na zapas, ale też i odciąganie oraz wyrzucanie mleka z okresu, gdy matka była podchmielona. Jak napisano powyżej mleko samo by się oczyściło. Ściągając je przyspieszymy jednak ten proces.  

Podsumowując, karmienie piersią nie oznacza, że nigdy nie możesz pić, ale powinnaś być pewna swojego zdrowia i zaplanować spożycie z wyprzedzeniem. Jeśli nadal nie masz pewności, jak bezpiecznie wypić napój podczas karmienia piersią, zawsze możesz porozmawiać z konsultantem laktacyjnym lub lekarzem, który udzieli ci najlepszej porady w twojej sytuacji. 

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.