fbpx
Przejdź do treści

Kiedy jest czas na drugie dziecko?

Kiedy jest czas na drugie dziecko?
fot.Pixabay

Kiedy zakładamy rodzinę, mamy jakieś wyobrażenia dotyczące tego, jak będzie ona wyglądać. Zastanawiamy się, ile dzieci chcielibyśmy mieć, jaka różnica wieku byłaby odpowiednia, kiedy się pojawią, w jaki sposób pogodzić rodzinę oraz pracę zawodową.

Nawet osoby, które nie lubią planować, zakładają, że „jakoś to będzie”. Niepłodność jest załamaniem naturalnego porządku, oczywistości, z którą nie ma potrzeby dyskutować. Jest też pierwszym klockiem, który przewraca domino. Nieoczekiwane i przedłużające się trudności w poczęciu pierwszego dziecka wywołują lawinę następujących po sobie zdarzeń.

Plany się zmieniają, niektóre tracą rację bytu, inne są modyfikowane w zależności od sytuacji. Zmienia się również myślenie i oczekiwania przyszłych rodziców. Niepłodność redefiniuje rodzicielstwo, odbiera mu przewidywalność, zmniejsza poczucie sprawstwa.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Katarzyna Mirecka

psycholożka i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Nottingham. Ukończyła 4-letnie całościowe szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Rasztów. Pracuje z osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, indywidualnie oraz grupowo. Od 2015 roku związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami