fbpx
Przejdź do treści

Kiedy coś idzie nie tak. Różne reakcje na pojawienie się dziecka

Kiedy coś idzie nie tak
fot.123rf

„Po dziewięciu latach współżycia pierwsze dziecko. I przez pierwsze tygodnie, zamiast się cieszyć (chcieli obydwoje córkę i mają córkę – i bardzo kochają), wciąż płakała i płakała. Aż się wstydziła swojego stanu, bo nie mogła go sobie wytłumaczyć”. (Magdalena Kicińska, Pani Stefa)

Reakcja na pojawienie się dziecka

Zdarza się, że dziecko wyczekiwane, wystarane, wymodlone nie budzi w jednym lub obydwojgu rodzicach spodziewanego zachwytu. Matka nie odczuwa radości, nie ma poczucia spełnienia, zakończenia sukcesem trudnego życiowego etapu. Zamiast tego, w wersji łagodnej, jest smutek, rozdrażnienie, ogromne zmęczenie, rozczarowanie. W wersji skrajnej jest „chodzenie po ścianach”, urojenia, lęki, myśli o skrzywdzeniu lub pozbyciu się dziecka. Długie i intensywne starania o ciążę niestety nie chronią przyszłych rodziców przed różnymi stanami emocjonalnymi po narodzinach. Mogą natomiast wywołać wyjątkowo dokuczliwe poczucie winy, zaskakiwać i utrudnić poszukiwanie pomocy.

Na poporodowe zawirowania emocjonalne szczególnie podatne są matki. Paradoksalnie, to one często bardziej angażują się w starania o dziecko, na ich organizmach dokonywana jest większość zabiegów. One również silniej odczuwają niepłodność, upływający czas i własne ograniczenia. Mogłoby się więc wydawać, że tak duża inwestycja emocjonalna, zakończona przecież szczęśliwie, będzie skutkować eksplozją radości i szczęścia. Dla wielu kobiet tak jednak nie jest.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.