fbpx
Przejdź do treści

Każda mama potrzebuje czasu tylko dla siebie

macierzyństwo mama czas wolny dla siebie opieka nad dzieckiem obowiązki tata ojciec relaks czas wolny
fot. 123rf.com

Opieka nad dzieckiem, choć przepełniona jest miłością i szczęściem, jest również ogromnym wysiłkiem. Nieprzespane noce, płacz i kolki prowadzą do przemęczenia, czasami wręcz wyczerpania. Skupienie się tylko na sobie i znalezienie chwili tylko dla siebie, często jest niemożliwe, co niestety wpływa negatywnie na samopoczucie młodej mamy i może oznaczać jedno – kłopoty.

Dlaczego mamy potrzebują chwili samotności?

Mamy, które nie mają czasu na samotność, mogą doświadczyć wypalenia rodzicielskiego, uczucia urazy, przytłoczenia, izolacji, złości i utraty poczucia siebie. Ponadto, kiedy kobieta nie jest w stanie poradzić sobie z psychicznym i emocjonalnym obciążeniem macierzyństwa, okołoporodowe zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe mogę jeszcze bardziej nasilać negatywne emocje.

 „Brak wsparcia emocjonalnego lub fizycznego może narazić mamy na większe ryzyko rozwoju poporodowego nastroju lub zaburzeń lękowych, a brak wsparcia / zrozumienia może zaostrzyć te objawy.” – mówi Romperowi psychoterapeutka Erica Djossa. 

Ile czasu dla siebie mają rodzice?

Przeprowadzone badania dowodzą, że rodzice mają tylko 32 minuty dziennie czasu dla siebie. Jednak to matki wciąż biorą na siebie więcej obowiązków związanych z wychowaniem dzieci, mimo iż ojcowie angażują się coraz bardziej.  

Uważam [samodzielny czas] za konieczność, a nie pobłażliwość — mówi Emma Bennett, licencjonowana terapeutka. 

Jak mamy mogą znaleźć czas tylko dla siebie?

Kobiety szukające chwili wytchnienia, odpoczynku i samotności, powinny zrobić coś, co tylko im sprawia przyjemność. Chociażby obejrzeć program w telewizji, którego nikt inny nie lubi oglądać. Mogą również poczytać książkę lub wziąć długą, relaksującą kąpiel. Nieważna jest forma spędzania czasu, ale sama możliwość pobycia w samotności. Dla młodej mamy czas dla siebie to wytchnienie i możliwość regeneracji organizmu.

Gdy pojawi się poczucie winy

Mamy, choć bardzo potrzebują czasu dla siebie, obawiają się pozostawienia dziecka z innym opiekunem. Jednak kluczowe jest, by kobiety zrozumiały, że tata, babcia czy ciocia równie dobrze zajmą się maluchem. Choć niania na pewno nie będzie o nie dbać tak jak o swoje dziecko, to nie wyrządzi mu żadnej krzywdy.

Dawanie naszym dzieciom możliwości budowania innych miłosnych przywiązań z innymi opiekunami może być dla nich dobrym doświadczeniem.” – mówi Bennett. 

Ważne jest, aby wiedzieć, że strach lub zmartwienie to tylko myśl, a nie fakt lub przeczucie, że stanie się coś złego” – dodaje Djossa.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.