fbpx
Przejdź do treści

Karmienie zaraz po porodzie – wszystko, co warto o nim wiedzieć

karmienie piersią kp alzheimer badania
fot. 123rf

Karmienie dziecka piersią– niezależnie czy pierwszego, czy trzeciego – niesie za sobą wiele pytań, a pierwsze z nich pojawiają się tuż po porodzie. Niejedna mama martwi się zbyt słabą laktacją i zastanawia, czy będzie miała wystarczającą ilość pokarmu, by wykarmić maluszka. A może produkcję mleka można jakoś „przyspieszyć”?

Siara – pierwsze i najważniejsze mleko

Siara to pierwsze mleko, którym mama karmi noworodka. To żółta i gęsta wydzielina gruczołu mlekowego, której produkcja może rozpocząć się już nawet w 16. tygodniu ciąży.

Małe ilości siary, średnio od 37 mililitrów do 123 mililitrów, pojawiają się w piersiach w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu” – słowa doradczyni laktacyjnej Deedee Franke cytuje Romper.

Karmienie po porodzie – nawał pokarmu

O ile w pierwszej czy drugiej dobie po porodzie ilość pokarmu jest niewielka, to 3-5 dnia po porodzie, kiedy siara zmienia się w mleko przejściowe, piersi większości młodych mam stają się „pełniejsze”.  W przypadku zbyt dużej ilości mleka w piersiach mówimy o nawale pokarmu, czy też nawale mlecznym. Piersi stają się powiększone, cięższe, bardziej napięte. Niekiedy może pojawić się ból. Nawał pokarmu jest fizjologicznym i wbrew pozorom pożądanym momentem laktacji.

 „Matki, które wcześniej karmiły piersią inne dziecko, prawdopodobnie będą miały mleko szybciej i będą miały go więcej w porównaniu z matkami, które karmią po raz pierwszy – mówi Franke.

Jak przyspieszyć napływ mleka?

Faktem jest, że to, ile kobieta będzie miała pokarmu, w dużej mierze zależy od dziecka i sposobu karmienia piersią. Istnieją dowody, że inicjowanie karmienia piersią w ciągu 30-60 minut po porodzie oraz kontakt skóra do skóry bardzo często pomagają przyspieszyć napływ mleka. Jeśli chodzi o drugi ze wspomnianych tu elementów, jak pisała na naszym portalu położna, kontakt skin to skin powoduje wyrzut hormonów odpowiedzialnych za produkcję mleka (prolaktyny i oksytocyny).”

Może się jednak zdarzyć, że noworodek po porodzie – z przyczyn zdrowotnych – zostanie oddzielony od matki. Niezwykle ważne jest, by w takim przypadku kobiety odciągały pokarm ręcznie, dzięki czemu pobudzą laktację. To właśnie pierwsze dni po porodzie są kluczowe dla całego procesu laktacji. Dla wieku młodych i niedoświadczonych jeszcze mam przystawianie dziecka do piersi jest bardzo stresujące. Jednak mimo wszystko należy pamiętać, że stres i niepokój niekorzystnie wpływają na produkcję mleka. Relaks, wyciszenie i pozytywne nastawienie mają ogromne znaczenie.

Co więcej, organizm może mieć problem z produkcją mleka w przypadku, gdy jest odwodniony – kobiety karmiące piersią powinny pić min. 3 litry wody dziennie.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.