Korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią dla dzieci są dobrze znane. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wiąże się to z mniejszą liczbą infekcji dróg oddechowych. Karmienie piersią to także niższe ryzyko zgonu z powodu chorób zakaźnych wśród dzieci.
Według metaanalizy opublikowanej w czasopiśmie Journal of the American Heart Association (JAHA) kobiety karmiące piersią rzadziej zachorowały na choroby serca, udar mózgu lub zmarły z powodu chorób układu krążenia niż kobiety, które nie karmiły.
Korzyści z karmienia piersi także dla matki
Karmienie piersią wiąże się również z korzyściami zdrowotnymi dla matki, w tym niższym ryzykiem cukrzycy typu 2, raka jajnika i raka piersi.
Wcześniejsze badania dotyczyły związku między karmieniem piersią a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u matki; jednak wyniki były niespójne w odniesieniu do siły tego związku, a w szczególności związku między różnymi długościami karmienia piersią a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Było ważne, aby systematycznie przeglądać dostępną literaturę i matematycznie połączyć wszystkie dowody na ten temat.
– wyjaśnia Peter Willeit, MD, M.Phil., profesor epidemiologii klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Innsbrucku.
Dane z całego świata
Naukowcy dokonali przeglądu informacji o zdrowiu z ośmiu badań przeprowadzonych w latach 1986-2009 w Australii, Chinach, Norwegii, Japonii i USA oraz jednego badania międzynarodowego. Przegląd obejmował dokumentację medyczną prawie 1,2 miliona kobiet (średnia wieku 25 przy pierwszym porodzie) i analizował związek między karmieniem piersią a indywidualnym ryzykiem sercowo-naczyniowym matki.
Zbieraliśmy informacje, na przykład o tym, jak długo kobiety karmiły piersią w ciągu swojego życia, liczbę urodzeń, wiek przy pierwszym porodzie i czy kobiety miały zawał serca lub udar w późniejszym życiu, czy nie.
– wyjaśniają autorzy badania.
W recenzji znaleziono: 82% kobiet przyznało, że w pewnym momencie swojego życia karmiło piersią. W porównaniu z kobietami, które nigdy nie karmiły piersią, kobiety, które zgłosiły karmienie piersią w ciągu swojego życia, miały o 11% mniejsze ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
W średnim okresie obserwacji wynoszącym 10 lat kobiety karmiące piersią w pewnym okresie życia były o 14% mniej narażone na chorobę wieńcową; 12% mniej podatne na udary; a o 17% mniejsze prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób układu krążenia. Kobiety, które karmiły piersią przez 12 miesięcy lub dłużej w ciągu swojego życia, wydawały się mniej narażone na rozwój chorób układu krążenia niż kobiety, które nie karmiły piersią. Nie było znaczących różnic w ryzyku chorób sercowo-naczyniowych wśród kobiet w różnym wieku lub w zależności od liczby ciąż.
Pomimo zaleceń organizacji, w tym WHO i Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), które zalecają karmienie piersią wyłącznie przez co najmniej sześć miesięcy, tylko 1 na 4 niemowlę otrzymuje tylko mleko matki przez pierwsze sześć miesięcy miesiące życia.
Chociaż korzyści płynące z karmienia piersią dla niemowląt i dzieci są dobrze ugruntowane, matki powinny być dalej zachęcane do karmienia piersią, wiedząc, że poprawiają one zdrowie swojego dziecka, a także poprawiają własne zdrowie.
– piszą autorzy badania.
Źródło: Science Daily
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.
Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!