fbpx
Przejdź do treści

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia matek 

karmienie piersią kp położna na medal

Korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią dla dzieci są dobrze znane. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wiąże się to z mniejszą liczbą infekcji dróg oddechowych. Karmienie piersią to także niższe ryzyko zgonu z powodu chorób zakaźnych wśród dzieci.

Według metaanalizy opublikowanej w czasopiśmie Journal of the American Heart Association (JAHA) kobiety karmiące piersią rzadziej zachorowały na choroby serca, udar mózgu lub zmarły z powodu chorób układu krążenia niż kobiety, które nie karmiły.

Korzyści z karmienia piersi także dla matki 

Karmienie piersią wiąże się również z korzyściami zdrowotnymi dla matki, w tym niższym ryzykiem cukrzycy typu 2, raka jajnika i raka piersi.  

Wcześniejsze badania dotyczyły związku między karmieniem piersią a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u matki; jednak wyniki były niespójne w odniesieniu do siły tego związku, a w szczególności związku między różnymi długościami karmienia piersią a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Było ważne, aby systematycznie przeglądać dostępną literaturę i matematycznie połączyć wszystkie dowody na ten temat.  

– wyjaśnia Peter Willeit, MD, M.Phil., profesor epidemiologii klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Innsbrucku.  

Dane z całego świata 

Naukowcy dokonali przeglądu informacji o zdrowiu z ośmiu badań przeprowadzonych w latach 1986-2009 w Australii, Chinach, Norwegii, Japonii i USA oraz jednego badania międzynarodowego. Przegląd obejmował dokumentację medyczną prawie 1,2 miliona kobiet (średnia wieku 25 przy pierwszym porodzie) i analizował związek między karmieniem piersią a indywidualnym ryzykiem sercowo-naczyniowym matki.  

Zbieraliśmy informacje, na przykład o tym, jak długo kobiety karmiły piersią w ciągu swojego życia, liczbę urodzeń, wiek przy pierwszym porodzie i czy kobiety miały zawał serca lub udar w późniejszym życiu, czy nie.  

– wyjaśniają autorzy badania.  

W recenzji znaleziono: 82% kobiet przyznało, że w pewnym momencie swojego życia karmiło piersią. W porównaniu z kobietami, które nigdy nie karmiły piersią, kobiety, które zgłosiły karmienie piersią w ciągu swojego życia, miały o 11% mniejsze ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.  

W średnim okresie obserwacji wynoszącym 10 lat kobiety karmiące piersią w pewnym okresie życia były o 14% mniej narażone na chorobę wieńcową; 12% mniej podatne na udary; a o 17% mniejsze prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób układu krążenia. Kobiety, które karmiły piersią przez 12 miesięcy lub dłużej w ciągu swojego życia, wydawały się mniej narażone na rozwój chorób układu krążenia niż kobiety, które nie karmiły piersią. Nie było znaczących różnic w ryzyku chorób sercowo-naczyniowych wśród kobiet w różnym wieku lub w zależności od liczby ciąż.  

Pomimo zaleceń organizacji, w tym WHO i Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), które zalecają karmienie piersią wyłącznie przez co najmniej sześć miesięcy, tylko 1 na 4 niemowlę otrzymuje tylko mleko matki przez pierwsze sześć miesięcy miesiące życia.  

Chociaż korzyści płynące z karmienia piersią dla niemowląt i dzieci są dobrze ugruntowane, matki powinny być dalej zachęcane do karmienia piersią, wiedząc, że poprawiają one zdrowie swojego dziecka, a także poprawiają własne zdrowie.

– piszą autorzy badania.  

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.