Niemowlęta karmione piersią, nawet przez kilka dni, miały niższe ciśnienie krwi jako małe dzieci. Te różnice w ciśnieniu krwi mogą przekładać się na poprawę zdrowia serca i naczyń u dorosłych mówią nowe badania opublikowane dzisiaj w Journal of the American Heart Association.
Badania wykazały, że czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym wysokie ciśnienie krwi, mogą pojawić się w dzieciństwie. Naukowcy potwierdzili również, że karmienie piersią wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym.
Karmienie piersią podstawą
„To pierwsze badanie oceniające związek karmienia piersią w pierwszych dniach życia z ciśnieniem krwi we wczesnym dzieciństwie” – mówi główny autor badania, dr Kozeta Miliku, specjalista ds. nauk klinicznych w badaniu kohortowym. – „Niemowlęta, które otrzymały nawet stosunkowo niewielką ilość wczesnego mleka matki, miały niższe ciśnienie krwi w wieku 3 lat, niezależnie od tego, jak długo były karmione piersią lub kiedy otrzymywały inne pokarmy uzupełniające”.
Wiadomo, że mleko we wczesnym stadium jest szczególnie bogate w czynniki wzrostu, składniki immunologiczne i komórki macierzyste, które są niezwykle korzystne dla noworodków i znajdują się tylko w ludzkim mleku.
Naukowcy wykorzystali dane z trwającego kanadyjskiego badania kohortowego CHILD – badania ponad 3000 dzieci urodzonych w latach 2009-2012. Przeanalizowali informacje o karmieniu niemowląt zebrane z rejestrów szpitalnych i kwestionariuszy opiekunów dla prawie 2400 dzieci. Wśród tych dzieci 98% było karmionych piersią do pewnego stopnia, w tym 4% otrzymało „wczesne ograniczone karmienie piersią”, definiowane jako kilka karmień piersią podczas pobytu w szpitalu. Tylko 2% badanych dzieci w ogóle nie było karmionych piersią. Wśród dzieci karmionych piersią 78% było karmionych piersią przez sześć miesięcy lub dłużej, a 62% było karmionych wyłącznie piersią przez co najmniej trzy miesiące.
Naukowcy ustalili: W wieku 3 lat dzieci, które nigdy nie były karmione piersią, miały wyższe pomiary ciśnienia krwi (średnio 103/60 mm Hg) w porównaniu do dzieci karmionych piersią przez jakikolwiek czas (średnio 99/58 mm Hg). Wśród niemowląt, które jako noworodki otrzymywały tylko ograniczone wczesne karmienie piersią podczas pobytu w szpitalu, pomiary ciśnienia krwi były również niższe (średnia 99/57 mm Hg) w porównaniu z tymi, które nigdy nie były karmione piersią (średnia 103/60 mm Hg).
Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za pozytywny wpływ wczesnego karmienia piersią na ciśnienie krwi u małych dzieci, badanie daje kolejny obraz dotyczący zbawiennego wpływu karmienia piersią.
Źródło: https://www.sciencedaily.com
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!