fbpx
Przejdź do treści

Karmienie piersią to niższe ciśnieniem krwi we wczesnym dzieciństwie

karmienie piersią w ciąży

Niemowlęta karmione piersią, nawet przez kilka dni, miały niższe ciśnienie krwi jako małe dzieci. Te różnice w ciśnieniu krwi mogą przekładać się na poprawę zdrowia serca i naczyń u dorosłych mówią nowe badania opublikowane dzisiaj w Journal of the American Heart Association.  

Badania wykazały, że czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym wysokie ciśnienie krwi, mogą pojawić się w dzieciństwie. Naukowcy potwierdzili również, że karmienie piersią wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w wieku dorosłym. 

Karmienie piersią podstawą 

„To pierwsze badanie oceniające związek karmienia piersią w pierwszych dniach życia z ciśnieniem krwi we wczesnym dzieciństwie” – mówi główny autor badania, dr Kozeta Miliku, specjalista ds. nauk klinicznych w badaniu kohortowym. – „Niemowlęta, które otrzymały nawet stosunkowo niewielką ilość wczesnego mleka matki, miały niższe ciśnienie krwi w wieku 3 lat, niezależnie od tego, jak długo były karmione piersią lub kiedy otrzymywały inne pokarmy uzupełniające”.

Wiadomo, że mleko we wczesnym stadium jest szczególnie bogate w czynniki wzrostu, składniki immunologiczne i komórki macierzyste, które są niezwykle korzystne dla noworodków i znajdują się tylko w ludzkim mleku.  

Naukowcy wykorzystali dane z trwającego kanadyjskiego badania kohortowego CHILD – badania ponad 3000 dzieci urodzonych w latach 2009-2012. Przeanalizowali informacje o karmieniu niemowląt zebrane z rejestrów szpitalnych i kwestionariuszy opiekunów dla prawie 2400 dzieci. Wśród tych dzieci 98% było karmionych piersią do pewnego stopnia, w tym 4% otrzymało „wczesne ograniczone karmienie piersią”, definiowane jako kilka karmień piersią podczas pobytu w szpitalu. Tylko 2% badanych dzieci w ogóle nie było karmionych piersią. Wśród dzieci karmionych piersią 78% było karmionych piersią przez sześć miesięcy lub dłużej, a 62% było karmionych wyłącznie piersią przez co najmniej trzy miesiące.  

Naukowcy ustalili: W wieku 3 lat dzieci, które nigdy nie były karmione piersią, miały wyższe pomiary ciśnienia krwi (średnio 103/60 mm Hg) w porównaniu do dzieci karmionych piersią przez jakikolwiek czas (średnio 99/58 mm Hg). Wśród niemowląt, które jako noworodki otrzymywały tylko ograniczone wczesne karmienie piersią podczas pobytu w szpitalu, pomiary ciśnienia krwi były również niższe (średnia 99/57 mm Hg) w porównaniu z tymi, które nigdy nie były karmione piersią (średnia 103/60 mm Hg).  

Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za pozytywny wpływ wczesnego karmienia piersią na ciśnienie krwi u małych dzieci, badanie daje kolejny obraz dotyczący zbawiennego wpływu karmienia piersią.  

Źródło: https://www.sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.