fbpx
Przejdź do treści

Karmienie piersią przy płaskich lub wklęsłych brodawkach – co warto o nim wiedzieć?

karmienie piersią
fot. 123rf.com

Wystające brodawki są „pomocne” podczas karmienia piersią i ułatwiają maluszkowi jej chwycenie. Jednak niektóre kobiety mają płaskie lub wklęsłe brodawki, które często wręcz uniemożliwiają prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Jak postępować w takim przypadku, i jak pomóc noworodkowi chwycić pierś?

Płaskie lub wklęsłe brodawki – jak je rozpoznać?

Wklęsłe lub płaskie brodawki – które nie mają wpływu ani na zdrowie, ani na urodę – ma wiele kobiet. Płaskie brodawki nie wystają ponad otoczkę, nawet po stymulacji. Z kolei wklęsłe, schowane są w środkowej części otoczki, a czasami nawet wewnątrz tkanki piersiowej. Przypadłość ta może dotyczyć zarówno jednej, jak i obydwu piersi. Płaskie lub wklęsłe brodawki mogą przysparzać trudności podczas karmienia piersią. Na szczęście problem ten da się rozwiązać.

Przygotowanie w ciąży

Kobiety, które mają płaskie lub wklęsłe brodawki, czas oczekiwania na dziecko mogą wykorzystać do formowania owych brodawek tak, by przystawienie maluszka do piersi było po porodzie łatwiejsze. Co jednak istotne, już same zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży mogą spowodować, że brodawki będą bardziej wypukłe.

Jeśli tak się nie stanie, warto użyć specjalnych nakładek na piersi, które modelują brodawki. Te silikonowe i miękkie osłonki, pod wpływem ciśnienia, wyciągają sutki. Nakładki można stosować od 32. tygodnia prawidłowo przebiegającej ciąży. Początkowo należy zakładać je pod biustonosz na godzinę dziennie, a wraz z upływem dni warto wydłużać ten czas nawet do około ośmiu godzin na dobę. Przed zastosowaniem osłon formujących trzeba skonsultować się z ginekologiem, bowiem stymulacja brodawek może wywołać skurcze.

Płaskie brodawki po porodzie – jak pomóc dziecku chwycić pierś?

Najlepszym sposobem na wyciagnięcie płaskich lub wklęsłych brodawek jest przystawienie dziecka do piersi. Przed każdym karmieniem warto uformować brodawkę tak, by ułatwić maluszkowi chwycenie piersi. Jak to zrobić? Masowanie brodawki pomiędzy palcem i kciukiem wyciągnie ją. Zimny okład lub przyłożenie kostek lodu usztywni, a ściskanie piersi poza otoczką wypchnie brodawkę. Pomocny może być w tym również laktator.

Może się jednak zdarzyć, że brodawka jest zbyt krótka, dziecko ma problem z jej chwyceniem lub brodawka nie dosięga do podniebienia maluszka. W takim przypadku konsultant laktacyjny może zalecić karmienie z wykorzystaniem nakładek. Te elastyczne osłony silikonowe, uformowane na kształt naturalnych brodawek, umożliwiają przepływ mleka (co ciekawe, silikonowe nakładki wskazane są także u mam wcześniaków, w momencie przechodzenia z butelki na pierś czy też w przypadku bolesności brodawek). Nakładki powinny być jednak rozwiązaniem tymczasowym.

Wszystkie problemy i wątpliwości związane z przystawianiem dziecka do piersi warto skonsultować z doradczynią laktacyjną. Tym bardziej, że nakładek nie powinno się stosować profilaktycznie i „na własną rękę”. Każda kobieta powinna mieć dobrane nakładki indywidualnie, a doradczyni laktacyjne to odpowiednia osoba, by w tym pomóc.

Źródło: Medela / Hafija

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.