fbpx
Przejdź do treści

Karmienie piersią pomoże matce uniknąć Alzheimera?

karmienie piersią kp alzheimer badania
fot. 123rf

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z UCLA Health, wykazało, że kobiety w wieku powyżej 50 lat, które karmiły piersią swoje dzieci, radziły sobie lepiej w testach poznawczych w porównaniu z kobietami, które nigdy nie karmiły piersią.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych sugerują, że karmienie piersią może mieć długoterminowe korzyści dla mózgu matki i mieć pozytywny wpływ na zdolności poznawcze kobiet po menopauzie. 

Karmienie piersią wpływa nie tylko na zdrowie dziecka 

Dotychczas, wielu naukowców wykazało, że karmienie piersią poprawia długoterminowo zdrowie i samopoczucie dziecka. Nowe badanie jest jednym z nielicznych, w którym przyjrzano się długofalowym skutkom zdrowotnym u kobiet, które karmiły piersią swoje dzieci.  

Nasze odkrycia, które pokazują lepsze zdolności poznawcze wśród kobiet po 50. roku życia, które karmiły piersią, sugerują, że karmienie piersią może być „neuroprotekcyjne” w późniejszym życiu.

– mówi Dr Molly Fox, główna autorka badania i adiunkt na Wydziale Psychiatrii i Nauk Biobehawioralnych.  

Wiele badań pokazuje również, że etapy historii życia reprodukcyjnego kobiety, takie jak miesiączka, ciąża, karmienie piersią i menopauza wpływają na późniejsze zdrowie. Mają być one powiązane z wyższym lub niższym ryzykiem rozwoju różnych schorzeń, takich jak depresja lub rak piersi. Dotychczas jednak niewiele badań dotyczyło karmienia piersią i jego wpływ na długoterminowe zdolności poznawcze kobiet.  

Wiemy, że istnieje pozytywna korelacja między karmieniem piersią a niższym ryzykiem innych chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca, oraz że te stany są silnie powiązane z wyższym ryzykiem choroby Alzheimera – powiedziała lekarz Helen Lavretsky, współautor badania i profesor na Wydziale Psychiatrii i Nauk Biobehawioralnych w Semel Institute for Neuroscience and Human Behaviour na UCLA.  

Im więcej karmisz, tym lepiej? 

Wyniki testów poznawczych ujawniły również, że osoby, które karmiły piersią, radziły sobie lepiej we wszystkich czterech testach poznawczych mierzących uczenie się, opóźnione przypominanie, funkcje wykonawcze i przetwarzanie. Co ciekawe, naukowcy odkryli również, że dłuższy czas spędzony na karmieniu piersią wiązał się z lepszą wydajnością poznawczą.

Kiedy badacze zsumowali cały czas, jaki kobieta spędziła na karmieniu piersią w swoim życiu, odkryli, że kobiety, które nie karmiły piersią, miały znacznie niższe wyniki poznawcze w trzech z czterech testów w porównaniu z kobietami, które karmiły piersią przez 1-12 miesięcy i we wszystkich czterech testach w porównaniu z kobietami, które karmiły piersią dłużej niż 12 miesięcy. Kobiety, które najdłużej karmiły piersią, uzyskały najwyższe wyniki w testach poznawczych. Naukowcy dostarczyli więc kolejny kamyczek do ogródka dyskusji nad zasadnością karmienia piersią.  

Źródło: https://www.news-medical.net

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.