fbpx
Przejdź do treści

Joanna Niedziela: „Seks to cały wachlarz różnych aktywności” – dlaczego warto o tym pamiętać?

seksuologbeztabu
Fot Roman Samborskyi/ 123RF

Seksualność to niezwykle ważny obszar na każdym etapie życia człowieka. Niestety, niepłodność często go komplikuje i wprowadza wiele niepokojów oraz frustracji. O tym, jak wygląda to z perspektywy gabinetu seksuologicznego opowiada nam Joanna Niedziela, seksuolożka i psycholożka.

Jestem ciekawa, jak to wygląda z perspektywy gabinetu – częściej to kobiety zgłaszają się do seksuolożki, czy jednak mężczyźni?

Joanna Niedziela: Równie często zgłaszają się do mnie kobiety, jak i mężczyźni. Odmienne są natomiast problemy i trudności, o których mówią. W przypadku kobiet najczęściej jest to brak ochoty na seks, trudności z osiągnięciem orgazmu, ale także pochwica, czyli mimowolny skurcz mięśni ⅓ zewnętrznej części pochwy, który całkowicie uniemożliwia lub znacznie utrudnia penetrację. Co ciekawe, w wielu przypadkach okazuje się, że głównym problemem nie jest wcale niskie libido, ale nieznajomość doświadczanego rodzaju pożądania i przekonanie, że powinno ono pojawiać się wyłącznie w sposób spontaniczny. Podobnie jest z orgazmem – wiele osób jest przekonanych, że coś jest z nimi nie tak, ponieważ nie doświadczają orgazmu „pochwowego”, a jedynie ten „łechtaczkowy”. Ich nazwy celowo biorę w cudzysłów – orgazm jest bowiem jeden, różne są natomiast drogi jego wyzwolenia. Co przy tym ważne, każda jest jednak tak samo wartościowa.

Warto też wiedzieć, że podczas penetracji orgazmu doświadcza regularnie mniej niż ⅓ kobiet. I jest to normalne! Narządem homologicznym względem penisa jest bowiem łechtaczka – i to jej stymulacja z większym prawdopodobieństwem gwarantuje kobiecie orgazm. 

A jak to jest u mężczyzn?

Mężczyźni najczęściej zgłaszają się z problemem przedwczesnego wytrysku i trudności z osiągnięciem oraz utrzymaniem erekcji. Nierzadko wynikają one z faktu, że nasza kultura przesadnie skupiona jest na penetracji, a co za tym idzie, na penisie i męskiej sprawności seksualnej. A to prowadzi do ogromnej presji związanej ze sprawnością. Seks to jednak cały wachlarz różnych aktywności – penetracja jest tylko jedną z nich. Warto czasem z niej zrezygnować na rzecz odkrywania nowych doznań i rozszerzania ich na obszary wykraczające poza żołądź penisa. 

Zastanawiam się zatem, kto jest bardziej otwarty w temacie seksualności?

Z moich obserwacji wynika, że za podjęciem decyzji o konsultacji seksuologicznej zazwyczaj stoi chęć zadbania o swój dobrostan i relację z drugą osobą. Nierzadko jest to także potrzeba porozmawiania o swoich wątpliwościach oraz usłyszenie, że to, co nas niepokoi jest tak naprawdę zdrowe i normalne. Tego typu potrzeby są niezależne od płci.

Dłuższy wywiad z seksuolożką Joanną Niedzielą @seksuologbeztabu – o tym, jak niepłodność może wpływać na seks (zwłaszcza z perspektywy ewentualnych problemów mężczyzny) oraz co pomoże zadbać o życie seksualne – znajdziesz w sierpniowym wydaniu e-magazynu „Chcemy Być Rodzicami”! Sprawdź: TUTAJ

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

joanna_niedziela seksuologbeztabu

Ekspert

Joanna Niedziela

psycholog i seksuolog. Autorka bloga o seksualności seksuologbeztabu.pl oraz profilu na Instagramie @seksuologbeztabu, których celem jest zwiększenie społecznej świadomości i otwartości w sprawach seksu poprzez przekazywanie rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz oswajanie tematów tabu. Współpracuje z Fundacją Trans-Fuzja działającą na rzecz osób transpłciowych. Bliska jest jej idea pozytywnej seksualności. Jest sojuszniczką osób LGBT+. Prywatnie miłośniczka Włoch, lata, dobrej kawy i odkrywania nowych smaków.

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".