fbpx
Przejdź do treści

Jesteś w ciąży i masz kłopoty ze wzrokiem? Odwiedź specjalistę

ciąża kłopot ze wzrokiem

Okulista lub optometrysta jest w stanie pomóc przyszłej matce, jeśli ta skarży się na wzrok. Problemy mogą wystąpić i nie wróżyć niczego złego, ale mogą też prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Hormony ciążowe wpływają m.in. na narząd wzroku, choćby na stan rogówki, twardówki czy soczewki oka. „Zmiany hormonalne, mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej, czy zatrzymanie wody w tkankach bogatych w kolagen” – mówi „Pulsowi Medycyny” dr Andrzej Styszyński, okulista i konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. „Ponadto hormony zmieniają skład łez, dlatego kobiety w ciąży, noszące soczewki kontaktowe, dosyć często narzekają, że oczy łzawią lub pieką”.

Istnieje prawdopodobieństwo, że doprowadza to do zaburzeń refrakcji, astygmatyzmu (widziany obraz jest nieostry) i krótkowzroczności. Zwykle takie zmiany są przejściowe, aczkolwiek warto je skonsultować z lekarzem.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl