fbpx
Przejdź do treści

Jedna czwarta dorosłych nie chce mieć dzieci. I są szczęśliwi

Elegancka kobieta stylizowana na gwiazdę /Ilustracja do tekstu: Gwiazdy o bezdzietności
Fot: Unsplash.com

Nowe badanie przeprowadzone przez psychologów z Michigan State University bada cechy i satysfakcję dorosłych, którzy nie chcą mieć dzieci. Wyniki są zaskakujące. 

Jennifer Watling Neal i Zachary Neal, adiunkci na wydziale psychologii MSU, przeprowadzili badanie jak „bezdzietne” osoby różnią się od innych. 

Ponad ¼ Michigan bezdzietne

W badaniu – opublikowanym w PLOS ONE – wykorzystano zestaw trzech pytań, aby zidentyfikować osoby bez dzieci niezależnie od rodziców i innych typów osób niebędących rodzicami. Naukowcy wykorzystali dane z reprezentatywnej próby 1000 dorosłych, którzy wypełnili ankietę State of the State Survey, przeprowadzoną przez uniwersytecki Instytut Polityki Publicznej i Badań Społecznych. Wyniki są zaskakujące.  

Po sprawdzeniu cech demograficznych nie znaleźliśmy żadnych różnic w zadowoleniu z życia i ograniczonych różnic w cechach osobowości między osobami bezdzietnymi a rodzicami, jeszcze nie rodzicami lub osobami bezdzietnymi – powiedział Zachary Neal. –Odkryliśmy również, że osoby bezdzietne były bardziej liberalne niż rodzice. Z kolei ludzie, którzy nie są bezdzietni, czuli się znacznie mniej ciepło w stosunku do osób bezdzietnych. Co ciekawe osoby bezdzietne wcale nie należały do smutnych lub sfrustrowanych – ich poziom satysfakcji z życia często jest większy niż u rodziców.  

Poza odkryciami związanymi z satysfakcją z życia i cechami osobowości, badanie ujawniło dodatkowe nieoczekiwane odkrycia.  

– Najbardziej zaskoczyła nas liczba osób bez dzieci – powiedziała dr Jennifer Watling Neal – Odkryliśmy, że więcej niż jedna czwarta osób w Michigan zidentyfikowała jako bezdzietne, co jest znacznie wyższe niż szacowany wskaźnik rozpowszechnienia we wcześniejszych badaniach – wyjaśnia.  

We wcześniejszych badaniach wskaźnik ten wynosił zaledwie 2% do 9%. Najnowszy pomiar być może lepiej uchwycić osoby, które identyfikują się jako bezdzietne.  

Źródło: https://www.sciencedaily.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.