fbpx
Przejdź do treści

Czy długość i jakość snu wpływa na męską płodność?

Jak jakość snu wpływa na męską płodność?
Dzięki badaniu duńskich uczonych po raz pierwszy został ustalony związek pomiędzy zaburzeniami snu a męską płodnością. – fot.Fotolia

Dzięki badaniu duńskich uczonych po raz pierwszy został ustalony związek pomiędzy zaburzeniami snu a męską płodnością.

Płodność u mężczyzn

W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Południowej Danii w Odense wzięło udział blisko tysiąc ochotników w wieku od 18 do 20 lat. Oprócz tego, że regularnie przekazywali oni do analizy próbki nasienia, wypełniali również ankiety dotyczące jakości i długości ich snu, a także trybu życia. W trakcie eksperymentu okazało się, że zaburzenia snu – niezależnie od pozostałych problemów ze zdrowiem – prowadzą do obniżenia się płodności u mężczyzn.

Sen a plemniki

Badania wykazały, że w spermie mężczyzn, którzy budzą się w środku nocy i/lub mają kłopoty z zasypianiem, było średnio o 25 proc. plemników mniej niż w tej, którą przekazywali badani niemający takich problemów. Nie bez wpływu jest również fakt, że większość niedosypiających młodych mężczyzn prowadzi mniej zdrowy tryb życia od swoich wysypiających się rówieśników. Jeśli zatem uwzględnić fakt, że nasienie połowy mężczyzn na świecie ma obniżoną jakość w związku z negatywnym wpływem otaczającego środowiska, to można powiedzieć, że w dużej liczbie przypadków niedosypianie może prowadzić do bezpłodności

Testosteron powstaje w trakcie snu

Uczeni wyjaśnili również, dlaczego jakość snu wpływa na liczbę plemników i ich żywotność. To przede wszystkim w czasie snu w męskim organizmie produkowany jest testosteron, hormon konieczny do prawidłowego funkcjonowania męskich narządów płciowych. Tak więc brak snu lub niedostateczna jego ilość prowadzą do obniżenia się jakości spermy.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.