fbpx
Przejdź do treści

Jakie są najczęstsze infekcje intymne i dlaczego zagrażają płodności – sprawdź, na które objawy zwrócić uwagę

infkcje intymne test
fot. 123rf.com

Infekcje intymne – pieczenie, swędzenie, upławy o nieprzyjemnym zapachu – zna to większość z nas, niestety… To bardzo powszechne dolegliwości. Ocenia się, że w ciągu swojego życia na infekcje intymne cierpi 75% kobiet. Złą wiadomością jest, że nieleczone mogą być zagrożeniem dla płodności. Dobrą, że dostępne są obecnie testy diagnostyczne do wykonania samodzielnie w domu.

Bakterie tlenowe i pałeczki kwasu mlekowego mieszkają w pochwie każdej zdrowe kobiety i hamują namnażanie się szkodliwych bakterii. Dzięki nim flora bakteryjna utrzymuje kwaśny odczyn pH (3,5-4,5). Co się dzieje, gdy odczyn nie jest prawidłowy? Może to świadczyć o toczącej się infekcji.

Najczęstsze infekcje intymne

  • bakteryjne zapalenie pochwy (waginoza baktryjna)

To zespół zaburzeń w ekosystemie pochwy, charakteryzujący się nadmiernym wzrostem liczby beztlenowych bakterii. Najczęściej dochodzi do niego, gdy „dobre” bakterie z rodzaju Lactobacillus zostają wyparte przez beztlenowce, głównie Gardnerella vaginalis. W konsekwencji pH pochwy rośnie z poniżej 4,5 do nawet 7,0.

Objawem zapalenia są upławy o charakterystycznym „rybim” zapachu. U kobiet w ciąży bakteria może spowodować przedwczesny poród oraz zakażenia okołoporodowe.

  • rzęsistkowe zapalenie pochwy

Rzęsistkowica rozwija się w następstwie zakażenia pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vaginalis), który bytuje w pochwie i cewce moczowej. Do najczęstszych objawów choroby należą pieniste, szare lub zielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu. Odczyn (pH) pochwy jest, podobnie jak w przypadku waginozy bakteryjnej, podwyższony do wartości powyżej 6.

U obojga partnerów rzęsistkowica może stać się źródłem niepłodności. Niebezpieczna jest również dla dziecka – możliwe jest zarażenie podczas porodu. 

  • grzybica pochwy

Za większość odpowiedzialne są grzyby drożdżopodobne Candida albicans. Infekcja grzybicza objawia się świądem, pieczeniem i podrażnieniem pochwy oraz białymi, serowatymi upławami. Pomiar pH nie jest tu rozstrzygający – wartość poniżej 4,5 może świadczyć zarówno o stanie prawidłowym, jak i o grzybicy pochwy oraz sromu.

Jeśli choroba nie zostanie w porę wykryta lub zostanie zbagatelizowana, zakażenie może powodować dalsze infekcje organów rozrodczych (jajników, macicy), a w konsekwencji spowodować niedrożność jajowodów, która znacznie utrudni zajście w ciążę.

  • chlamydioza

Chlamydia trachomatis to bakteria odpowiedzialna m.in. za zapalenie szyjki macicy i infekcję cewki moczowej. Objawy najczęściej dotyczą dróg moczowych – występuje świąd, upławy, wysięk z cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu.

Skutkiem nieleczonej infekcji u kobiet są zaburzenia drożności jajowodów, u mężczyzn zaś obserwujemy niedostateczną ilość plemników lub ich brak w ejakulacie.

Zagrożenie dla płodności

Infekcje intymne nie powodują niepłodności w bezpośredni sposób, mogą jednak utrudniać zapłodnienie. Kiedy zakażenie daje objawy, takie jak świąd, pieczenie czy obrzęk, kobieta może odczuwać dyskomfort podczas stosunku. Stan zapalny wpływa również niekorzystnie na pH w pochwie i jakość śluzu, przez co przemieszczanie się plemników przez drogi rodne kobiety jest utrudniony.

Nawracające zapalenie pochwy, które będzie nieleczone, może nieść zz sobą poważniejsze konsekwencje. Przewlekły stan zapalny w niektórych przypadkach powoduje tworzenie się zrostów w obrębie narządów płciowych, również w jajowodach, co może uniemożliwiać naturalne zapłodnienie.

Test na infekcje intymne

Zaobserwowałaś niepokojące objawy? Masz wątpliwości, czy to TO? Diagnostykę możesz rozpocząć od prostego, domowego testu. Pamiętaj jednak, że nie zastąpi on wizyty u lekarza, który przeprowadzi dogłębną diagnostykę i zaproponuje odpowiednią kurację.

Badanie diagnostyczne środowiska pochwy można przeprowadzić za pomocą PH testu. Jego działanie opiera się na analizie pH pochwy – wykrywa on zmiany w kwasowości wydzieliny pochwowej. Podwyższone pH (powyżej 4,5) zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju infekcji i jest sygnałem alarmowym.

Warto również korzystać z testu w celach profilaktycznych, szczególnie w okresie ciąży, po antybiotykoterapii i w zabiegach chirurgicznych obejmujących strefy intymne.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.