Infekcje intymne – pieczenie, swędzenie, upławy o nieprzyjemnym zapachu – zna to większość z nas, niestety… To bardzo powszechne dolegliwości. Ocenia się, że w ciągu swojego życia na infekcje intymne cierpi 75% kobiet. Złą wiadomością jest, że nieleczone mogą być zagrożeniem dla płodności. Dobrą, że dostępne są obecnie testy diagnostyczne do wykonania samodzielnie w domu.
Bakterie tlenowe i pałeczki kwasu mlekowego mieszkają w pochwie każdej zdrowe kobiety i hamują namnażanie się szkodliwych bakterii. Dzięki nim flora bakteryjna utrzymuje kwaśny odczyn pH (3,5-4,5). Co się dzieje, gdy odczyn nie jest prawidłowy? Może to świadczyć o toczącej się infekcji.
Najczęstsze infekcje intymne
- bakteryjne zapalenie pochwy (waginoza baktryjna)
To zespół zaburzeń w ekosystemie pochwy, charakteryzujący się nadmiernym wzrostem liczby beztlenowych bakterii. Najczęściej dochodzi do niego, gdy „dobre” bakterie z rodzaju Lactobacillus zostają wyparte przez beztlenowce, głównie Gardnerella vaginalis. W konsekwencji pH pochwy rośnie z poniżej 4,5 do nawet 7,0.
Objawem zapalenia są upławy o charakterystycznym „rybim” zapachu. U kobiet w ciąży bakteria może spowodować przedwczesny poród oraz zakażenia okołoporodowe.
- rzęsistkowe zapalenie pochwy
Rzęsistkowica rozwija się w następstwie zakażenia pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vaginalis), który bytuje w pochwie i cewce moczowej. Do najczęstszych objawów choroby należą pieniste, szare lub zielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu. Odczyn (pH) pochwy jest, podobnie jak w przypadku waginozy bakteryjnej, podwyższony do wartości powyżej 6.
U obojga partnerów rzęsistkowica może stać się źródłem niepłodności. Niebezpieczna jest również dla dziecka – możliwe jest zarażenie podczas porodu.
Za większość odpowiedzialne są grzyby drożdżopodobne Candida albicans. Infekcja grzybicza objawia się świądem, pieczeniem i podrażnieniem pochwy oraz białymi, serowatymi upławami. Pomiar pH nie jest tu rozstrzygający – wartość poniżej 4,5 może świadczyć zarówno o stanie prawidłowym, jak i o grzybicy pochwy oraz sromu.
Jeśli choroba nie zostanie w porę wykryta lub zostanie zbagatelizowana, zakażenie może powodować dalsze infekcje organów rozrodczych (jajników, macicy), a w konsekwencji spowodować niedrożność jajowodów, która znacznie utrudni zajście w ciążę.
Chlamydia trachomatis to bakteria odpowiedzialna m.in. za zapalenie szyjki macicy i infekcję cewki moczowej. Objawy najczęściej dotyczą dróg moczowych – występuje świąd, upławy, wysięk z cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu.
Skutkiem nieleczonej infekcji u kobiet są zaburzenia drożności jajowodów, u mężczyzn zaś obserwujemy niedostateczną ilość plemników lub ich brak w ejakulacie.
Zagrożenie dla płodności
Infekcje intymne nie powodują niepłodności w bezpośredni sposób, mogą jednak utrudniać zapłodnienie. Kiedy zakażenie daje objawy, takie jak świąd, pieczenie czy obrzęk, kobieta może odczuwać dyskomfort podczas stosunku. Stan zapalny wpływa również niekorzystnie na pH w pochwie i jakość śluzu, przez co przemieszczanie się plemników przez drogi rodne kobiety jest utrudniony.
Nawracające zapalenie pochwy, które będzie nieleczone, może nieść zz sobą poważniejsze konsekwencje. Przewlekły stan zapalny w niektórych przypadkach powoduje tworzenie się zrostów w obrębie narządów płciowych, również w jajowodach, co może uniemożliwiać naturalne zapłodnienie.
Test na infekcje intymne
Zaobserwowałaś niepokojące objawy? Masz wątpliwości, czy to TO? Diagnostykę możesz rozpocząć od prostego, domowego testu. Pamiętaj jednak, że nie zastąpi on wizyty u lekarza, który przeprowadzi dogłębną diagnostykę i zaproponuje odpowiednią kurację.
Badanie diagnostyczne środowiska pochwy można przeprowadzić za pomocą PH testu. Jego działanie opiera się na analizie pH pochwy – wykrywa on zmiany w kwasowości wydzieliny pochwowej. Podwyższone pH (powyżej 4,5) zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju infekcji i jest sygnałem alarmowym.
Warto również korzystać z testu w celach profilaktycznych, szczególnie w okresie ciąży, po antybiotykoterapii i w zabiegach chirurgicznych obejmujących strefy intymne.
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!