fbpx
Przejdź do treści

Jakie prawa przysługują rodzącej kobiecie?

Od 1 stycznia 2019 roku zaczął obowiązywać nowy standard organizacyjny opieki okołoporodowej z dnia 16 sierpnia 2018 roku – fot. 123rf

Narodziny dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu. W chwili, gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny, kobieta powinna czuć się bezpiecznie. Jak wiadomo, poród i pobyt w szpitalu dla większości rodzących jest stresującym wydarzeniem. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie prawa przysługują rodzącej kobiecie.

Prawa kobiety rodzącej – standard organizacyjny opieki okołoporodowej

Od 1 stycznia 2019 roku zaczął obowiązywać nowy standard organizacyjny opieki okołoporodowej z dnia 16 sierpnia 2018 roku (Dz.U. z dnia 11 września 2018, poz. 1756).

W dokumencie pojawiły się zapisy, które w kompleksowy sposób obejmują organizację opieki sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz nad noworodkiem. 

Duży nacisk został położony na komfort rodzącej i poszanowanie jej praw. Podczas porodu przyszła mama może spożyć posiłek, o ile lekarz nie zauważy żadnych przeciwskazań. Do tej pory rodząca mogła jedynie pić pomiędzy skurczami. Co więcej, ocena noworodka wg skali Apgar będzie wykonywana na brzuchy mamy, w przypadku gdy nie pojawią się żadne przeciwskazania zdrowotne. 

Jakie prawa przysługują rodzącej na porodówce?

Kobieta rodząca ma prawo do: 

·      Wyboru szpitala

W przypadku porodu nie obowiązuje rejonizacja. Kobieta ma prawo zadecydować, w którym szpitalu w Polsce chce urodzić dziecko.

Rodzące bardzo często wybierają placówkę, w której pracuje lekarz prowadzący ciążę.

Wiele osób wciąż nie wie, że w przypadku, gdy ciąża przebiega prawidłowo, kobieta może zdecydować się na poród domowy. Tego rodzaju poród możliwy jest wówczas, gdy rodząca znajdzie osobę, która podejmie się opieki nad nią i nad noworodkiem.

·      Wyboru pozycji 

Czasy, kiedy kobiety rodziły wyłącznie na leżąco, odchodzą w zapomnienie. Ruch, ćwiczenia na piłce, spędzenie czasu pod prysznicem – to doskonałe metody złagodzenia bólu porodowego.

Rodząca ma prawo przyjąć pozycję, która przyniesie jej ulgę. Badania dowodzą, że poród w pozycji wertykalnej czyli spionizowanej jest krótszy nawet o 35% w porównaniu do pozycji leżącej.

·      Znieczulenia

Podczas porodu kobieta ma prawo do skorzystania z bezpłatnego znieczulenia. Kwestię znieczulenia, farmakologicznego czy też nie, warto przedyskutować z położną lub lekarzem obecnym na sali porodowej. 

·      Obecności osoby towarzyszącej 

Rodząca ma prawo do obecności osoby towarzyszącej, a personel szpitala nie ma prawa do pobierania dodatkowej opłaty za obecność osoby bliskiej.

Jedyną dodatkową opłatą może być ta np. za fartuch.

·      Poszanowania ciała

Jeszcze do niedawna, nagminnie na polskich porodówkach, miało miejsce nacinanie krocza. Teraz na przeprowadzenie takiego zabiegu personel szpitala musi uzyskać zgodę rodzącej.

Każda interwencja w przebieg naturalnego porodu powinna zostać wcześniej skonsultowana np. przebicie pęcherza płodowego. Wyjątkiem jest sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia matki lub dziecka.

·      Intymności i szacunku

Każda kobieta podczas porodu, także już na etapie izby przyjęć, ma prawo do intymności i szacunku ze strony personelu.

Wszystkie badania powinny być wykonywane w osobnym pomieszczeniu, w którym rodząca nie będzie czuła się skrępowana.

Sala porodowa musi być salą jednoosobową, na której przebywają jedynie lekarze i położne. Osoby postronne nie powinny mieć na nią wstępu. 

·      Informacji

Personel szpitala ma obowiązek poinformować rodzącą o wszystkich badaniach, zabiegach, którym poddawana jest matka lub dziecko. 

·      Pomocy w opiece nad dzieckiem

Młoda mama ma prawo do skorzystania z pomocy położnej przy pielęgnacji i opiece nad noworodkiem. Pierwsze próby przystawienia dziecka do piersi mogą okazać się trudne i w tym przypadku kobieta również może liczyć na pomoc osób wykwalifikowanych. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.