fbpx
Przejdź do treści

Jakie badania mogą wykryć brak owulacji?

czym jest owulacja
Owulację można łatwo śledzić za pomocą testów owulacyjnych lub pasków testowych – fot.123rf

Owulacja i jej regularność są jednymi z podstawowych wyznaczników zdrowia kobiety. Jak jednak wykryć brak tego procesu?

Jeśli obawiasz się, że nie masz owulacji, istnieją pewne objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę.

Twoje ciało daje ci wskazówki o zbliżającej owulacji m.in. poprzez zmianę temperatury ciała i konsystencji śluzu szyjki macicy. Jeśli przez cały cykl śluz powoduje wrażenie suchości w pochwie (śluz niepłodny) jest to możliwy znak, że jajeczkowanie nie następuje. Innym możliwym wyznacznikiem są nieregularne cykle wykraczające poza zakres od 21 do 35 dni.

Testy owulacyjne są dostępne w każdej aptece

Owulację można łatwo śledzić za pomocą testów owulacyjnych lub pasków testowych. Zasada działania testów owulacyjnych polega na wykryciu wzrostu stężenia hormonu LH w moczu kobiety.

Pozytywny wynik to sygnał, że hormon odpowiednio „zadziałał” na jajniki i że w ciągu najbliższego czasu (to zwykle okres od 12 do 36 godzin) może wystąpić owulacja. Testy tego typu są dostępne w każdej aptece i drogerii. Opakowanie zawiera zazwyczaj kilka próbników paskowych i pozwala na dość dokładne ustalenie momentu owulacje.

Jeśli wyniki takiego testu są niespójne, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek zaburzenia równowagi hormonalnej. Jeśli pojawiają się negatywne wyniki testów, badanie należy wykonać w kolejnym miesiącu, we wcześniej fazie cyklu w przyszłym miesiącu.

Czym jest cykl bezowulacyjny?

Możliwe jest również trafienia na cykl bezowulacyjny. Jest to dość powszechne zjawisko, które zdarza się w około jednej trzeciej normalnych cykli menstruacyjnych.

Cykle bezowulacyjne nie są powodem do niepokoju i mogą wystąpić od czasu do czasu, szczególnie u młodszych kobiet. Warto zatem wykonać test ponownie w przyszłym miesiącu, aby ustalić, czy owulacja nastąpiła. Jeśli nie udało się za drugim razem, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem celem dalszej diagnostyki. Wśród metod diagnostycznych są m.in. pobieranie próbek krwi celem badań hormonalnych, USG przezpochwowe i biopsja endometrium.

Pamiętajmy, że aby doszło do owulacji, dwa hormony (hormon luteinizujący i hormon folikulotropowy) muszą wzrosnąć. Jeśli owulacja nie występuje, prawdopodobnie jest to spowodowane brakiem równowagi hormonalnej. Niektórzy typowi winowajcy to: zespół policystycznych jajników (PCOS) i pierwotna niewydolność jajników (POI). Oba problemy leczy się hormonalnie.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.