fbpx
Przejdź do treści

Jakich życzeń nie życzą sobie niepłodni w święta? Instrukcja dla rodzin

No no powinniście się już spieszyć, czas goni!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w którym spotykamy się z naszymi bliskimi – z rodziną i przyjaciółmi. Cieszymy się radosną i podniosłą atmosferą, celebrujemy wspólnie spędzonym czas przy wigilijnym stole. Święta kojarzą nam się z dobrem oraz poczuciem bezpieczeństwa. To okres w ciągu roku w którym największą uwagę zwraca się na wartość jaką jest rodzina. Jak rozmawiać z tymi, którzy bardzo chcieliby powiększyć rodzinę, ale z pewnych względów, ich plany nie powiodły się?

Nie wszystkim osobom Święta kojarzą się z radosnym czasem. Powinniśmy o tym pamiętać w szczególności gdy są wśród nas pary, które bezskutecznie w przeciągu ostatnich lat starają się o upragnione dziecko. Pamiętajmy, że wśród naszych bliskich znajomych, przyjaciół, członków rodziny mogą być osoby, które zmagają się z problemem niepłodności.

Problemem niepłodności w Polsce może być dotkniętych ok. 3 milionów Polaków. To oznacza, że 15-20% par, które są w wieku prokreacyjnym zmaga się z niepłodnością.

O co nie pytać w Święta?

Święta Bożego Narodzenia mogą okazać się wyjątkowo trudne i smutne dla osób zmagających się z problemem niepłodności. Kłopotliwe oraz nietaktowne pytania, życzenia wypowiadane podczas wspólnego przełamywania się opłatkiem mogą wywoływać lęk oraz pewien niepokój i poczucie dyskomfortu.

Kiedy w końcu pojawi się upragniony maluszek? Życzymy wam szybkiego powiększenia się waszej rodziny! Mamy nadzieje, że to ostatni rok kiedy jesteście jeszcze we dwójkę! No no powinniście się już spieszyć, czas goni!

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, że nasze życzenia oraz rozmowy poruszane przy świątecznym stole mogą kogoś urazić lub zwyczajnie sprawić przykrość?

Tematy związane z założeniem rodziny oraz starania o dziecko są bardzo delikatne oraz intymne. Podczas wspólnego celebrowania Świąt powinniśmy mieć na uwadze, że wśród nas mogą być osoby, które borykają się z tym problemem.

Niezręczne sytuacje, mogą pojawić się zawsze, jednakże szanując granice warto zwrócić uwagę na uczucia oraz potrzeby drugiej osoby. Czy faktycznie jest to odpowiedni czas na zadawanie pytań oraz czy poruszane kwestie nikogo nie urażą. Słowa mają ogromną moc i mogą wpłynąć na samopoczucie oraz przeżywane emocje drugiej osoby. Z perspektywy osób, które starają się bezskutecznie o dziecko warto rozważyć szczerą rozmowę, która wprost wskaże jakich tematów nie chcielibyśmy poruszać przy świątecznym stole. Warto poinformować najbliższych, że jest to sytuacja wymagająca cierpliwości, czasu i niejednokrotnie dużego trudu osób pragnących potomstwa.

O czym warto pamiętać w te Święta:

  1. Szanujmy wyznaczane granice drugiej osoby.
  2. Respektujmy prośby dotyczące tematów rozmów przy świątecznym stole.
  3. Starajmy się być delikatni oraz dyskretni.
  4. Starajmy się wspierać i pamiętajmy, że niepłodność jest szczególnie trudna dla osób które muszą się z nią zmierzyć.
  5. Bądźmy cierpliwi w oczekiwaniu dobrej nowiny.

Źródło danych statystycznych: https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/ciaza/10213914/nieplodnosc-w-polsce-rosnie-skala-problemu.html

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Aleksandra Nosarzewska

Psycholog, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Jej pasją jest psychologia dziecka oraz pedagogika. Na co dzień współpracuje z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.