fbpx
Przejdź do treści

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka? Przeczytaj zanim kupisz!

Jedną z istotniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika samochodowego, są przeprowadzone testy. – fot. 123rf

Wyprawka dla dziecka to duży wydatek, na który nie są przygotowani wszyscy rodzice. Część z nich, próbując szukać oszczędności, decyduje się na kupno używanego wózka, łóżeczka czy też rezygnuje z najnowszych gadżetów. Wybory te są jak najbardziej uzasadnione. Jednak czy warto rozważać kupno używanego fotelika samochodowego? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

·      Testy

Jedną z istotniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika samochodowego, są przeprowadzone testy.

Każdy z fotelików dostępnych na rynku powinien być kompatybilny z europejską normą homologacyjną ECE R44/04 lub ECE R129 popularnie zwaną i-Size.

Niestety, homologacja R44 nie gwarantuje, że podczas zderzenia fotelik samochodowy zapewni dziecku 100% bezpieczeństwo.

Homologacja i-Size jest nieco bardziej wiarygodna, jednak nadal nie jest ona satysfakcjonująca. Pod pojęciem bezpiecznego fotelika samochodowego kryje się ten, który dostał wysokie noty w testach ADAC, RACE, OAMTC

·      Kategoria wagowa

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, fotelik samochodowy powinien być dopasowany do wagi przewożonego dziecka.

Na rynku dostępne są trzy główne kategorie wagowe fotelików: 0-13 kg, 9-25 kg oraz 15-36 kg. Co ciekawe można spotkać także fotelik w kategorii wagowej 0-18 kg, a nawet 0-36 kg. Chociaż ten ostatni może wydawać się ciekawą i kuszącą propozycją, zwłaszcza pod względem finansowym, to z całą pewnością nie można zaliczyć go do najbezpieczniejszych.

Zdecydowanie najlepszym wyborem fotelika samochodowego dla niemowlaka jest ten z przedziału 0-13 kg. Jedno jest pewne, nie warto ulegać kuszącym propozycjom przygotowanym przez producentów, którzy za wszelką cenę starają się ułatwić życie młodym rodzicom. 

·      Montaż – pasy czy baza

Fotelik samochodowy powinien zapewniać dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy. Funkcję tę spełnia jedynie wówczas, gdy jest prawidłowo zamontowany.

Niemalże każdy fotelik w przedziale wagowym 0-13 kg może zostać przymocowany do siedzenia pasem samochodowym. Jednak w celu zapewnienia lepszej stabilności fotelika, warto rozważyć zakup bazy.

Chociaż zdecydowana większość baz wymaga obecności systemu isofix to zdarzają się i takie, które można zamontować przy użyciu pasów bezpieczeństwa.

·      Nowy czy używany

Nowy czy używany? To pytanie zadaje sobie część młodych rodziców. Cena nowego, bezpiecznego fotelika samochodowego może odstraszać – jednak jedno jest pewne, zakup nowego fotelika to najlepsze rozwiązanie.

Jest to zasada, o której nie powinno się zapominać. Tylko wtedy można mieć 100% pewność, że fotelik nigdy wcześniej nie brał udziału w wypadku. Fotelik samochodowy to najważniejszy zakup jaki czeka rodziców, bowiem to właśnie on jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Przewożenie niemowlaka – przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Prawidłowo zamontowany fotelik samochodowy powinien dobrze przylegać podstawą do siedziska kanapy. Musi być stabilny, nie może kołysać się na boki, chwiać, ani przesuwać.

Rodzice, pamiętajcie – niemowlęta zawsze przewozimy w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy!

Pozycja ta została uznana za najbezpieczniejszą w przypadku zderzenia czołowego – tylko wtedy siła uderzenia rozkłada się na całe ciało malucha.

Amerykańska Akademia Pediatryczna twierdzi, że dzieci poniżej 2 roku życia są o 75% mniej narażone na śmierć lub ciężkie obrażenia jakie mogą ponieść w wypadku, w przypadku gdy przewożone są tyłem do kierunku jazdy. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.