fbpx
Przejdź do treści

Jak zmieniają się piersi po ciąży?

jak dbać o piersi po ciąży
fot. pixabay.com

W tym temacie nie da się niczego ukryć. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – po ciąży piersi nie będą już nigdy takie same, jak przed nią. Ale przecież mamy je po coś – m.in. dlatego, aby wspomóc odporność naszego dziecka.

Bolesność i powiększenie się piersi są jednymi z pierwszych symptomów ciąży. Już tydzień po zapłodnieniu mogą stać się obrzmiałe i bardziej wrażliwe. Najczęściej jest to pozytywna zmiana dla kobiet o małym biuście, które zawsze marzyły o rozmiarze biustonosza Pameli Anderson, natomiast dla posiadaczek ponadprzeciętnego rozmiaru (większość Polek uważa, że ma 75 B, chociaż brafitterki uważają, że zaniżamy rozmiar) nie jest to powód do radości.

JAK ZMIENIAJĄ SIĘ PIERSI?

W pierwszym i drugim trymestrze zwiększa się produkcja estrogenu i progesteronu. To właśnie te hormony są „winowajcami” dolegliwości – piersi robią się większe, bardziej czułe na dotyk, a brodawki i ich obwódki stają się ciemniejsze. Na obwódkach sutków tworzą się też małe grudki, których pierwotnym zadaniem było odpowiednie nawilżenie piersi i ochrona przed wirusami.

Dosyć często przyszłe mamy zgłaszają się do lekarza z problemem pojawiających się guzków – jednak najczęściej są to gruczolaki laktacyjne, powstające z powodu zatkania się kanalików laktacyjnych lub włókniaki, niegroźne guzki piersi. Ryzyko raka piersi podczas ciąży przed 35. roku życia jest względnie niskie, jednak podczas ciąży trudniej go zdiagnozować i leczyć, dlatego wszelkie nieprawidłowości należy poddać konsultacji.

Objętość krwi w czasie ciąży zwiększa się o 50%, dlatego na piersiach lub/i brzuchu bardziej widoczne stają się niebieskie żyły. Nic dziennego, krew płynie intensywniej, a do pracy powoli szykują się gruczoły mleczne – już po pierwszym trymestrze zaczyna się produkcja siary, czyli wczesnego mleka, inaczej zwanego kolostrum.

W trzecim trymestrze wymienione zmiany będą się nasilać, a piersi rosnąć. Nagła zmiana często powoduje rozciąganie skóry, co z kolei może przynieść rozstępy, które pojawiają się nie tylko na piersiach, ale także na brzuchu czy udach.

JAK ZADBAĆ O PIERSI?

  1. Odpowiednio dobrany, mocno trzymający biustonosz to jedna z najważniejszych rzeczy – może uchronić przed nadmiernym opadaniem piersi, kiedy te staną się cięższe.
  2. Regularne noszenie biustonosza – w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Im częściej biustonosz podtrzymuje piersi, tym lepiej – niektóre kobiety noszą go nawet w nocy.
  3. Kiedy lekarz wyrazi zgodę, można wybrać się na jogę lub stretching – szczególną uwagę należy zwrócić na wzmacnianie mięśni pleców i kręgosłupa oraz mięśni piersiowych, które pomogą minimalnie unieść piersi. Mięśnie pleców i kręgosłupa pomogą w utrzymaniu wyprostowanej pozycji, dzięki której piersi będą wyglądać korzystniej.
  4. Warto zainwestować w dobre kremy czy naturalne oleje. Mogą wspomóc nawilżenie skóry piersi, chociaż specjaliści radzą uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż rozstępy wyblakną.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Iza Farenholc

Dziennikarka i redaktorka. Pracowała jako redaktor naczelna w magazynie dla rodziców Gaga oraz współpracowała m.in. z magazynami Zwierciadło, Twój Styl, Sens, Glamour - materiały psychologiczne, recenzje książkowe, muzyczne i filmowe, wywiady, reportaże z podróży.