fbpx
Przejdź do treści

Jak złagodzić zgagę w ciąży?

zgaga ciąża w ciąży dolegliwość refluks
fot. 123rf.com

Nudności i wymioty to jedne z częstszych dolegliwości, z jakimi przychodzi się zmierzyć kobietom ciężarnym. Wiele kobiet w czasie ciąży zmaga się również ze zgagą, której głównym winowajcą są hormony i nacisk narządów wewnętrznych podczas rozszerzania się macicy. Jak złagodzić zgagę w ciąży?

Co jest przyczyną zgagi w ciąży?

„Podczas ciąży organizm produkuje więcej progesteronu i relaksyny. Z tego powodu żywność dłużej pozostaje w żołądku i może łatwiej cofać się do przełyku” – mówi lekarz dr Jessica Shepherd. „Nacisk na żołądek spowodowany rosnącym dzieckiem może wypchnąć zawartość żołądka do przełyku, co może spowodować zgagę”.

Pedagog i doula Sara Lyon mówi, że uczucie pieczenia ma związek z wysokim pH kwasu żołądkowego. „Kwas jest specjalnie skalibrowany do trawienia pokarmu, zanim trafi do jelit, a żołądek jest wyściełany tkanką i śluzem, które chronią przed uszkodzeniem. Przełyk jednak nie jest, a kwas żołądkowy w przełyku spowoduje pieczenie i potencjalnie uszkodzenie tkanki przełyku” – wyjaśnia Lyon.

Zgaga ciążowa to stosunkowo powszechna dolegliwość, z którą zmaga się nawet połowa ciężarnych. „Zgaga może wystąpić w dowolnym momencie ciąży, ale najbardziej prawdopodobne jest, że pojawi się w drugim i trzecim trymestrze, gdy dziecko nadal rośnie, a odległość macicy do przepony i przełyku jest skrócona” – wyjaśnia Shepherd.

Jak zapobiegać zgadze w ciąży?

Rozpocznijmy od zmiany diety. Pomocne może okazać unikanie znanych wyzwalaczy pokarmowych, takich jak intensywne przyprawy, cytrusy i kwaśne potrawy na bazie pomidorów. Ważne by unikać natychmiastowego leżenia po posiłku i pić odpowiednią ilość wody. Warto spróbować również pokarmów, które pomogą odeprzeć zgagę.

„Tradycyjna mądrość mówi nam, że migdały są naprawdę pomocne, więc jeśli naprawdę zainwestujesz w zwalczanie zgagi bez leków, możesz przygotować migdały na przekąskę i zrobić świeże mleko migdałowe”– dodaje Lyon.

Częstsze spożywanie mniejszych porcji posiłków o niskim pH w ciągu dnia, może pomóc zapobiec zgadze podczas ciąży.

Jak złagodzić zgagę w ciąży?

O natychmiastową ulgę trudno. Zmiana pozycji może pomóc powstrzymać uczucie pieczenia, ale dyskomfort nadal będzie występował. Można wesprzeć się dostępnymi bez recepty lekami na zgagę. Choć są uznawane za bezpieczne w ciąży, przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem. „Jeśli wypróbowałaś naturalnych metod, takie jak unikanie pewnych pokarmów, napojów, ale nadal odczuwasz dyskomfort, powinnaś porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby złagodzić to uczucie” – mówi Shepherd.

Zgaga ciążowa nie jest dolegliwością, o którą należy się nadmiernie martwić – zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka. Lyon mówi, że każda ciężarna, która często budzi się w nocy ze zgagą lub nie reaguje na leki, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem. „Ignorowanie objawów może prowadzić do długotrwałego uszkodzenia wrażliwej tkanki przełyku, a przepisane leki mogą pomóc w ciężkich objawach, które mogą być zdiagnozowane jako choroba refluksowa przełyku”.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.