fbpx
Przejdź do treści

1,5 mln par ma problem z płodnością, a Ty?

Jak zapobiegać niepłodności?
Badania płodności powinno się wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz po 20. roku życia – fot. materiały dostarczone przez partnera

Niestety, profilaktyka niepłodności to wciąż rzadkość. Około 80% Polek nie miało nigdy wykonanych diagnostycznych badań płodności. Do lekarza zgłaszają się, kiedy pojawia się problem z zajściem w ciążę. Często jest wtedy za późno. Diagnoza: „niepłodność”. Jak temu zapobiec? Wyjaśnia dr n. med. Sławomir Sobkiewicz.

Płodność to indywidualna cecha każdej z nas, o czym często zapominamy. Różni nas wygląd, cechy charakteru i upodobania, ale także zdolność do posiadania potomstwa. Dlaczego to takie ważne?

W ostatnich latach kobiety coraz później zachodzą w ciążę. Pragną mieć stabilną sytuację finansową, dobrze prosperującą pracę i najważniejsze – znaleźć życiowego partnera, z którym założą rodzinę, gdy już odhaczą na liście wszystkie rzeczy do zrealizowania, nim zostanie ten ostatni: dziecko.

Coraz częściej kobiety na pierwsze dziecko decydują się po 30-stce. To dość późno zważając, że poziom rezerwy jajnikowej zaczyna obniżać się od około 20. roku życia, osiągając skrajne wartości w okolicach 39-45 r.ż.

U ponad 40-letnich kobiet szansa na naturalne zapłodnienie wynosi już tylko około 4%, ponieważ coraz więcej cykli przebiega bezowulacyjnie. W takiej sytuacji wiele prób i starań o dziecko nie przynosi wówczas efektu, a na teście ciążowym widnieje wciąż jedna osamotniona kreska. Dopiero wtedy pojawia się myśl, by udać się do lekarza i zbadać swoją płodność.

Badanie rezerwy jajnikowej AMH

Jest to badanie z krwi, które można wykonać w dowolnym dniu cyklu. Określa poziom rezerwy jajnikowej i tym samym zdolność do posiadania potomstwa. Ale jej niski poziom to informacja, że czasu na zajście w ciążę prawdopodobnie jest już nie dużo, a szanse na naturalne zapłodnienie obniżone.

W takiej sytuacji warto rozważyć zaniechanie stosowania metod leczenia o obniżonej skuteczności (tj. obserwacje cyklu, stymulacje owulacji z próbami naturalnego zachodzenia w ciążę, inseminacje domaciczne), by nie tracić cennego czasu, którego i tak zostało niewiele. Co więcej reakcja organizmu na stymulację lekami, przy obniżonym AMH, może być osłabiona nawet przy zwiększonych dawkach.

Badanie poziomu FSH

Podobnie jak badanie AMH, poziom stężenia hormonu FSH jest wykonywane z krwi, ale tylko w 2. lub 3. dniu cyklu.

Podwyższony poziom tego hormonu niekorzystnie wpływa na farmakologiczną stymulację jajników, liczbę prawidłowych (dojrzałych i gotowych do zapłodnienia) komórek jajowych jak również obniża szansę na zajście w ciążę.

Badanie poziomu LH

Hormon LH, zwany jest także lutropiną. Jego poziom zmienia się wraz z wiekiem. Pomiar jego stężenia ocenia się poprzez badanie krwi.

Ustalenie poziomu tego hormonu jest wykonywane w przypadku podejrzenia chorób przysadki, jąder czy jajników.

Jest to również jedna z form wspomagania kobiet starających się o dziecko we wskazaniu okresu owulacji.

Badanie poziomu estradiolu

Estradiol to jeden z trzech hormonów wchodzących w skład estrogenu – grupy żeńskich hormonów płciowych. Odpowiada między innymi za rozwój i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych.

Niedobór tego hormonu jest charakterystyczny dla kobiet w okresie menopauzy, u młodszych obniżony jego poziom może objawiać się zaburzeniem miesiączkowania, niepłodnością, zanikiem lub ograniczonym występowaniem II i III rzędowych cech płciowych.

Kiedy się badać?

Do lekarza należy udać się niezwłocznie, gdy zauważalne są pierwsze niepokojące objawy, m.in. nieregularne miesiączki lub problem z zajściem w ciążę powyżej 1 roku.

Jednakże zachęcamy, by badania płodności wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz po 20. roku życia.

Ocena i znajomość rezerwy jajnikowej pomogą świadomie podjąć decyzję o macierzyństwie w przyszłości. Warto też dbać o kondycję organizmu poprzez zdrową dietę, aktywność fizyczną i rezygnację z picia alkoholu i palenia papierosów.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Dr n. med. Sławomir Sobkiewicz

Specjalista ginekologii i położnictwa, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości Salve Medica.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.