fbpx
Przejdź do treści

Jak dbać o ciężarną partnerkę?

zadbać o ciężarną ciąża pomoc jesteśmy w ciąży

Wielu mężczyzn nie wie, jak rozpocząć swoją pomoc w przygotowaniach na nadejście potomka. Należy pamiętać, że najtrudniejszy jest pierwszy krok.

Już starożytni Rzymianie mówili, że należy zacząć „ab ovo”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „od jajka”, co miało symbolizować początek. Ważne jest by w momencie, gdy partnerka ogłosi nowinę o tym, że jest w ciąży nie panikować. Należy przedyskutować wszystkie ważne dla was sprawy, by nic nie przeszkadzało w oczekiwaniu na nadejście potomka. Pamiętajmy też, że wysiłek związany z porodem jest większy niż po biegu maratońskim. Początek ciąży jest więc też początkiem przygotowań. Zarówno tych dotyczących ciała, jak i świadomości. Rola mężczyzny w ciąży jest bardzo istotna i nie dotyczy tylko przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Sprawdź wiarygodne źródła

Najpierw należy zgłębić temat ciąży. Pamiętajmy, że kilka artykułów z internetu mogą się okazać niewystarczającymi. Warto przeczytać co najmniej jedną książkę o ciąży. Im więcej wiesz o tym, przez co ona przechodzi, tym lepiej jesteś przygotowany do empatii i umiejętności pomocy. Do wyboru są setki książek o ciąży. Wiele z nich ma specjalną sekcję poświęconą tylko ojcom, która zawiera wiele przydatnych informacji. Książki przedstawiają również rozwój dziecka podczas jego inkubacji.

Bardzo istotną rzeczą jest też towarzyszenie partnerce na wizytach u lekarza. Służy to trzem celom. Przede wszystkim pokazuje twojej ciężarnej kobiecie, że jesteś z nią przez cały okres ciąży. Po drugie, będziesz dokładnie wiedział, co się dzieje z ciążą i będziesz lepiej przygotowany do jej pomocy. Zwróć szczególną uwagę na to, co mówi lekarz podczas tych wizyt. W czasie ciąży pamięć kobiety się pogarsza, może być ona również zdenerwowana. Warto by partnerka mogła liczyć na to, że przypomnisz jej, jakich serów nie powinna jeść.

Wreszcie, zobaczenie zdjęcia dziecka i usłyszenie bicia jego serca pomoże stworzyć więź między płodem a ojcem.

Zmniejsz jej stres

Ciąża jest wymagająca fizycznie i emocjonalnie, więc nie warto obciążać swojej ciężarnej partnerki niepotrzebną presją. Warto podjąć wówczas więcej obowiązków domowych. Ciało ciężarnej jest zmęczone, masaż będzie również świetnym rozwiązaniem. Warto również zakupić poduszkę na całe ciało. Sprawia ona, że ​​spanie na boku jest nieco wygodniejsze, wspierając plecy i kołysząc brzuch. By wspomóc sen, warto przygotowywać też herbatki ziołowe.

Pamiętajmy, że ćwiczenia fizyczne są niezwykle korzystne dla mamy i dziecka, więc pomóż jej wyrobić sobie nawyk, proponując wspólne spacery lub siłownię. Zadbaj o regularne i zdrowe posiłki oraz właściwą suplementację. Ale najważniejsze jest wsparcie psychiczne. Nic nie cieszy kobiety niż słowa, że jest piękna i że ją kochasz.

Źródło: www.artofmanliness.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.