fbpx
Przejdź do treści

Jak zacząć leczenie niepłodności? Pierwsze kroki w staraniach o dziecko

Jak zacząć leczenie niepłodności? Pierwsze kroki w staraniach o dziecko
fot.123rf

Przedłużające się starania o dziecko są źródłem stresu, niepokoju, niepewności. To normalne reakcje. Jeśli pragniemy zrealizować nasze marzenie o dziecku, a coś idzie nie tak, mamy prawo czuć się przybite, zagubione, zestresowane. Zastanawiamy się gdzie szukać pomocy, od czego zacząć? Jak w ogóle zabrać się do rozwiązania tego problemu?

O niepłodności można mówić, kiedy po 12 miesiącach regularnego współżycia bez antykoncepcji nie udaje się zajść w ciążę. W ciągu ostatnich dziesięciu lat na polskim rynku pojawiło się wiele klinik specjalizujących się w leczeniu niepłodności, korzysta z nich coraz więcej osób. Do wspomaganego rozrodu przyznają się celebryci, osoby publiczne, “zwykłe” internautki.

Najlepszą rzeczą, jaką możecie zrobić na początek, to pozbyć się wstydu. Spróbujcie na to spojrzeć w ten sposób: być może dotknął Was problem zdrowotny, który trzeba rozwiązać. Nie różni się on od innych chorób, kiedy ktoś złamie nogę – idzie do lekarza, prawda? Dlaczego w przypadku niepłodności mielibyście wstydzić się poprosić o pomoc? 

Kolejna rzecz to znalezienie odpowiedniego specjalisty. Często na początku drogi trudno jest zorientować się, co właściwie można zrobić, żeby w końcu zajść w upragnioną ciążę. Zanim udacie się do specjalisty od in vitro, warto najpierw ustalić, czy w Waszym przypadku jest ono w ogóle potrzebne. Być może problem jest mniej poważny i można go rozwiązać przy użyciu innych metod?

Spotkanie z konsultantem ds. leczenia niepłodności

Konsultant ds. leczenia niepłodności w trakcie pierwszej wizyty:

  • udziela informacji o wszystkich praktykach i procedurach, które dostępne są w klinice
  • przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia partnerów i ich historii starań o dziecko
  • sprawdza kompletność badań diagnostycznych, a jeśli para nie wykonała jeszcze żadnych badań, zaleci ich wykonanie 
  • zaleca wykonanie szerszej diagnostyki, jeśli zajdzie taka potrzeba
  • przedstawia formalne wymogi przystąpienia do zapłodnienia in vitro
  • przedstawia formalne wymogi przystąpienia do innych procedur wspomaganego rozrodu
  • jeśli para ma już wykonane badania nasienia, po rozmowie z konsultantem ma możliwość skonsultowania ich wyniku z embriologiem

Nie polecamy robienia badań na własną rękę! 

Każda para jest inna, specjalista, na podstawie wywiadu, określa rodzaj badań, które mogłyby dostarczyć istotnych informacji i przyczynić się do szybkiego rozwiązania ewentualnych problemów.  

Ile tak naprawdę kosztuje zapłodnienie metodą in vitro? 

Cenniki klinik informują, że jest to koszt rzędu 10-12 tys. zł. W rzeczywistości, suma ta może być dwukrotnie wyższa. Dlaczego? Żeby się leczyć, trzeba najpierw ustalić przyczynę problemów z zajściem w ciążę. Spójrzmy na koszt poszczególnych badań, które są zwykle zalecane na początku drogi do zapłodnienia pozaustrojowego:

Kobiety przed in vitro są zazwyczaj proszone o wykonania badania rezerwy jajnikowej, czyli AMH. W tym przypadku mamy do czynienia z kosztem rzędu 180 zł. Za pozostałe badania, takie jak TSH, FSH, Prolaktyna, czy badanie cytologiczne zapłacimy od 12 do 50 zł. 

Badania konieczne do wykonania procedury in vitro, takie jak APTT, PT, sód, potas, morfologia, grupa krwi, glukoza, anty-hiv, HBs Antygen, Anty-HBs, chlamydia trachomatis, Anty-HCV, VDRL, Cytomegalia IgG, IgM, toxoplazmoza IgG, różyczka, badanie czystości pochwy są zróżnicowane cenowo, niektóre z nich kosztują 5 zł, inne 110 zł, jednak większość z nich zamyka się w kwocie 30 zł.   

Po wykonaniu badań podstawowych, panie kierowane są zwykle na dodatkowe badania, które mają na celu uściślenie diagnozy.

W przypadku mężczyzn podstawowym badaniem, które należy wykonać przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych działań jest rozszerzone badanie nasienia. Koszt badania to około 150zł. 

Męskie badania konieczne do przeprowadzenia procedury in vitro to: grupa krwi, Anty-Hiv, HBs AG, Anty- HBc, Anty HCV, VDRL (WR), cytomegalia IgG. Koszt każdego z nich mieści się w przedziale od 15 do 70 zł. 

Panowie też zwykle są kierowani na dalsze, bardziej precyzyjne badania, które mają na celu potwierdzenie lub rozszerzenie diagnozy. Do tego dochodzą ceny konsultacji z ginekologiem, andrologiem czy embriologiem. 

Czego można się spodziewać po spotkaniu z koordynatorem ds. leczenia niepłodności?

Pary, które chcą zorientować się, dlaczego nie udaje im się zajść w ciążę, w pierwszej kolejności powinny odbyć konsultację ze specjalistą, by dowiedzieć się, jakie badania mogą być pomocne w ich przypadku. 

Wybierając konto premium w serwisie Chcemy Być Rodzicami otrzymasz darmowe spotkanie z koordynatorem ds. niepłodności i embriologiem Klinice Salve Medica w Warszawie oraz 20% zniżki na badania w Synevo. Korzystając ze zniżki masz szansę zaoszczędzić 350 zł na konsultacji ze specjalistą od leczenia niepłodności i embriologiem oraz 85 zł na diagnostyce.

Szczegółowe informacje dotyczące Konta Premium znajdziesz tutaj.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.