fbpx
Przejdź do treści

Jak wygląda in vitro? [FILM]

Pierwsze udane zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro 38 lat temu przeprowadzili Patrick Steptoe i Robert Edwards. Dziewięć lat później, w Polsce tego samego dokonał prof. Marian Szamatowicz. Prawie po trzech dekadach w kraju nad Wisłą nadal niewiele wiadomo o in vitro.

In vitro, bezapelacyjnie, jest jednym z największych osiągnięć medycyny rozrodu. Robert Edwards, ojciec zapłodnienia pozaustrojowego, w 2010 roku dostał nagrodę Nobla. Polska rzeczywistość nie jest, aż tak kolorowa.

A w Polsce?

Polski pionier in vitro, prof. Marian Szamatowicz dziś jest już na emeryturze. Zamiast jednak przyjmować kolejne nagrody, co jakiś czas pojawia się w mediach, tłumacząc politykom i części społeczeństwa sprawy najprostsze – na czym polega zapłodnienie pozaustrojowe. Jeszcze sześć lat temu zamiast słowa dziecko używano słów zygota lub zarodek.

W odnalezionym w sieci animowanym filmiku (sprzed sześciu lat!) przybliżamy, czym jest, owiane sławą in vitro. Warto się bać?

Filmik przedstawia klasyczne zapłodnienie in vitro, a nie obecnie stosowane ICSI.

Źródło: PAP

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.