fbpx
Przejdź do treści

Jak wybrać najlepsze zabawki dla dziecka?

najlepsze zabawki dla dziecka?
Foto: 123RF

Znalezienie najlepszych i najfajniejszych zabawek dla dziecka jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Wiele zabawek sprzedawanych jest jako „edukacyjne” lub w korzystny sposób wpływające na rozwój dzieci. Jednak warto się zastanowić, skąd rodzice mają wiedzieć, że dana zabawka będzie najlepsza dla dziecka?

Jakie są najlepsze zabawki dla dziecka? Warto wesprzeć się badaniami

Przeprowadzone badania dostarczają rodzicom wielu wskazówek odnośnie wyboru najlepszych zabawek dla dziecka. Naukowcy z Eastern Connecticut State University spędzili ponad dekadę badając, jak dzieci w wieku przedszkolnym bawią się ponad 100 zabawkami. Badanie nazwane TIMPANI (Zabawki, które inspirują uważną zabawę i pielęgnowanie wyobraźni) kontrolowało, w jaki sposób zabawki przykuwają uwagę dzieci, i w jaki sposób pozwalają im rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność, umiejętności społeczne i językowe.

Jak wyglądało badanie?

Badaniem objęto 60 dzieci w wieku od 3 do 4 lat. Naukowcy zakodowali jakość zabawy dzieci różnymi rodzajami zabawek. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji mogli określić, które zabawki były najwyższej jakości, jak również zidentyfikować trzy kluczowe cechy wspólne dla tych najlepszych zabawek dla dzieci. Cechy, które sprawiają, że zabawki promują zabawę wysokiej jakości.

Trzy główne cechy najlepszych zabawek dla dziecka

  1. Im zabawka jest prostsza, tym więcej wyobraźni i umiejętności muszą użyć dzieci, by dowiedzieć się, jak się nią bawić. Prosty, drewniany klocek może być używany do wielu różnych celów, podczas gdy zabawkowym telefonem można bawić się tylko w jeden sposób.
  2. Otwarta zabawka to taka, która może być używana na wiele różnych sposobów i nie sugeruje dzieciom dokładnie, jak z niej korzystać. Przykładem zabawki otwartej są zestawy kuchenne, figurki, klocki oraz pociągi i samochodziki. Tego typu zabawki inspirują dzieci do większej kreatywności i elastyczności oraz do zabawy na różne sposoby. Mają również tendencję do przykuwania uwagi dzieci na dłuższy czas.
  3. Nierealistyczna zabawka nie przypomina niczego z prawdziwego świata. Tego typu zabawki pobudzają dzieci do większej kreatywności i rozwiązywania problemów. Często skłaniają do rozmowy i zadawania pytań dotyczących zastosowania i wykorzystania. Przykładowo, wypchany jednorożec zachęca do rozmowy i bardziej kreatywnej zabawy w porównaniu do wypchanego konia.

Naukowcy zidentyfikowali również dwa rodzaje zabawek, które wydają się być najsilniej związane z zabawą wysokiej jakości:

  • Klocki – niezależnie od tego, czy są to klocki lego, drewniane czy magnetyczne. Klocki inspirują do najbardziej kreatywnej zabawy. Najlepsze są te uniwersalne tzn. te niezaprojektowane do budowania konkretnej budowli. Mają one wystarczającą liczbę elementów do zbudowania wielu różnych struktur.
  • Miniatury – na przykład miniatury osób, zwierząt lub pojazdów. Tego typu zabawki zachęcają dzieci do zabawy i wcielania się w role dorosłych.

Źródło: Psychology Today

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.