fbpx
Przejdź do treści

Jak wybrać klinikę

Każdy, kto choć raz zetknął się z problemem niepłodności, wie, że właściwy wybór kliniki to kluczowa sprawa. To oszczędność czasu, nerwów oraz pieniędzy.

Przyszedł ten moment, w którym już wiecie, że prawdopodobnie jedyną drogą do rodzicielstwa jest skorzystanie z zabiegu in vitro. W Polsce działa kilkadziesiąt klinik leczenia niepłodności. Niektóre z nich uczestniczą w rządowym programie refundacji leczenia niepłodności, dzięki czemu korzystanie z ich usług jest znacznie tańsze niż niegdyś. Pozostałe z różnych powodów nie przystąpiły na razie do programu i w nich wydatki poniesione na leczenie nie są zwracane. Powinniście jednak pamiętać, że cena zabiegu nie jest jedynym kryterium, który trzeba uwzględnić przy wyborze kliniki. Na którą z nich się zatem zdecydować? Każda z nich jest inna, ma inne podejście do leczenia niepłodności, na jej temat można odnaleźć różne opinie.

SZPERANIE W INTERNECIE

Początek wspomaganych starań o dziecko to na ogół błądzenie po omacku. Większość par, decydując się na procedurę in vitro, kompletnie nie wie, czego się może spodziewać i z jakimi kosztami się liczyć.

Od czegoś trzeba jednak trzeba zacząć. Adresy klinik bez trudu znajdziecie w internecie, np. na naszej stronie internetowej. Poczytajcie najpierw opinie na temat kliniki, do której chcecie się zgłosić, a jeśli jest taka możliwość – wypytajcie pacjentów danego ośrodka, co o nim sądzą. Nieocenionym źródłem wiedzy jest portal Nasz Bocian, zajmujący się problemami leczenia niepłodności i gromadzący osoby, które te problemy interesują. Na forum Naszego Bociana znajdziecie wątki dotyczące poszczególnych klinik leczenia niepłodności. Co ważne, wypowiadają się tam ich prawdziwe pacjentki, a nie wynajęci przez te kliniki spece od marketingu szeptanego, którzy mają was skłonić do skorzystania z usług konkretnej z nich. Pamiętajcie jednak, że hurraoptymistyczna opinia o klinice którejś z forumowiczek wcale nie oznacza, że klinika ta jest rzeczywiście najlepsza. Pacjentki, którym się udało zajść w ciążę, zawsze będą chwalić tę klinikę, która im w tym pomogła, choćby była najgorsza. A te, którym się to nie udało, będą ją odradzać. Warto zatem być czujnym i krytycznym i przeczytać wiele opinii, tak żeby wyrobić sobie rozsądny pogląd.

WIZYTA W REALU

Kolejnym krokiem będzie wybranie się z wizytą do kilku wstępnie wybranych klinik, by zobaczyć je na żywo i porozmawiać z wybranym lekarzem. Taki rekonesans jest o tyle dobry, że jeśli uda wam się złapać dobry kontakt z lekarzem, cała procedura będzie psychicznie łatwiejsza do przejścia, a wy podczas niej będziecie czuć się bardziej komfortowo.

Podczas wizyty w klinice warto zwrócić uwagę na obsługę w recepcji (to właśnie tam będą wam udzielać informacji, umawiać na wizyty), warunki lokalowe, czystość gabinetów i zachowanie intymności. To ostatnie zwłaszcza jest bardzo istotne. W końcu dla wielu osób może być bardzo krępujące głośne wyczytywanie typu: „Pan X, proszę się udać do pokoju, by oddać nasienie”. Co prawda takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej i kliniki starają się podnosić jakość obsługi, niemniej w niektórych przypadkach dochodzi wciąż do takich praktyk. Jednak wiele klinik zapewnia już warunki na najwyższym poziomie: mają oddzielne pokoje do przygotowania się do wizyty, są one wyposażone w bidet, a na pacjentki czekają jednorazowe spódniczki i kapcie do badania.

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważne jest dla was to, by prowadził was tylko jeden konkretny lekarz. W niektórych klinikach jest praktykowane, że oprócz lekarza prowadzącego zdarzają się wizyty innych specjalistów, a punkcja i transfer mogą być wykonywane przez jeszcze innego. Dla wielu osób może to być bardzo niekomfortowe doświadczenie, dla innych to możliwość skorzystania z pomocy kilku lekarzy o ogromnym doświadczeniu.

JAK DALEKO OD DOMU

Kolejnym ważnym aspektem jest cena. Może się ona bardzo różnić w zależności od kliniki. I nawet jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z najtańszej lub takiej, która oferuje refundację, powinniście uwzględnić dodatkowe koszty, które mogą się z tym wiązać. Klinika może być przecież bardzo oddalona od miejscowości, w której mieszkacie, i wówczas do kosztów leczenia będziecie musieli dorzucić nie tylko koszty dojazdu do kliniki, lecz także koszty noclegów czy wyżywienia. Podsumowując, może się okazać, skorzystanie z usług droższej kliniki na miejscu będzie kosztowało was tyle samo lub mniej.

Trzeba też pamiętać, że skorzystanie z usług kliniki znajdującej się poza miejscem zamieszkania wiąże się również z nieobecnością w pracy. W związku z tym będziecie musieli przedstawić zwolnienie z pieczątką kliniki leczenia niepłodności (a nie wszystkim z was to może odpowiadać) bądź będziecie musieli wziąć urlop (a ten być może będziecie chcieli wykorzystać na coś innego). Z drugiej strony wyjazd do miasta na drugim końcu Polski może być wspólnym – tylko we dwoje – oderwaniem się od codzienności, połączonym ze zwiedzaniem nowego miejsca czy np. poznawaniem innych par, które mają podobny problem do waszego.

Poza tym jeśli na razie nie chcecie informować rodziny czy znajomych o tym, że korzystacie z usług kliniki leczącej niepłodność, opcja z wyjazdem może być doskonałym rozwiązaniem. W oddalonym mieście jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo spotkania znajomych z pracy czy sąsiadów.

Z kolei podejście do procedury in vitro w miejscu zamieszkania to duża oszczędność czasu. Przy dobrej organizacji całego przedsięwzięcia może się okazać, że nie trzeba będzie nawet brać urlopu. Może się okazać, że nawet wizyty podczas stymulacji będzie można składać przed albo po pracy.

NAJPIERW TRZEBA SIĘ ZBADAĆ

Jeśli chodzi o badania, którym należy się poddać, okazuje się, że nie istnieje jakiś jeden ich spis, a każda z klinik ma różne oczekiwania wobec pacjentów przed przystąpieniem do procedury in vitro. Niektóre zlecają ich mniej, a niektóre więcej. Niekiedy koszt wykonania takich badań wynosi kilka tysięcy złotych. A może jeszcze wzrosnąć, kiedy się okaże, że pierwsza procedura in vitro się nie udała i zdecydujemy się na kolejną. Wówczas niektóre z badań trzeba będzie wykonać powtórnie, a niekiedy trzeba będzie wykonać takie, których dotychczas nikt wam nie zlecał.

W wielu przypadkach nie ma potrzeby wykonywania dużej liczby badań przed przeprowadzeniem procedury in vitro. Nie oznacza to jednak, że te, których nie ma na liście w konkretnej klinice, są w ogóle niepotrzebne. Wiele par starających się o dziecko zwraca uwagę na to, że wykonanie wielu badań niewymaganych przez klinikę zaoszczędziłoby im stresu psychicznego związanego z nieudaną próbą. Gdyby bowiem wcześniej wiedzieli np. o zrostach, które zostały wykryte później podczas histeroskopii, lub o czynniku immunologicznym, wówczas procedura zostałaby przeprowadzona inaczej, a szanse na powodzenie byłby większe.

Przy wyborze kliniki warto też zwrócić uwagę na statystyki poszczególnych ośrodków, liczbę wykonanych procedur i uzyskanych ciąż.

Często po nieudanej próbie kluczowym kryterium wyboru staje się laboratorium embriologiczne i umiejętności embriologa. Warto popytać o odsetek ciąż uzyskanych z kriotransferów. W niektórych klinikach nie udaje się uzyskać zarodków do zamrożenia, co niestety po nieudanej próbie wiąże się z koniecznością przechodzenia całej procedury od początku, w tym stymulacji hormonalnej.

I na koniec najważniejsze, co powtarza większość pacjentek, które już dłuższy czas starały się o dziecko z pomocą kliniki leczenia niepłodności: dobrze jest znaleźć taką klinikę, w której lekarz przygotowuje się do wizyty, słucha pacjenta i szuka rozwiązania w sposób indywidualny, a nie standardowy i jednakowy dla wszystkich. To może nie gwarantuje na 100-proc. tego, że procedura in vitro się powiedzie, z całą pewnością jednak zmniejszy stres spowodowany częstymi wizytami w klinice i uczestnictwem w programie.

Magdalena Opoka

Bardzo dziękuję za pomoc w napisaniu artykułu koleżankom z forum Nasz Bocian. Szczególne podziękowania dla JoLaus.

Śródtytuły pochodzą od redakcji.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.