fbpx
Przejdź do treści

Mężczyźni nie rodzą się niepłodni, tylko się nimi stają – walka o jakość plemników

walka o jakość plemników
fot.Pixabay

Męskość kojarzy się z siłą, walecznością, sprawnością seksualną i koniecznością przedłużenia rodu – powołania do życia potomka. Mimo że świat się zmienia, schemat ten nie uległ większym modyfikacjom.

Mężczyzna ocenia swoją wartość przez pryzmat sprawności seksualno-rozrodczej, a w przypadku związanych z nią zaburzeń często nie przyznaje się do nich i nie szuka pomocy. Poczucie ułomności staje się przygniatającym doświadczeniem. Może pociągać za sobą szereg zdarzeń, może osłabiać poczucie własnej wartości, atrakcyjności, odbierać chęć do życia, ograbiać z radości i prowadzić do oddalenia się od partnerki.

W zdrowej spermie znajduje się od 15 do 250 mln ruchliwych i prawidłowo zbudowanych plemników na milimetr. Przy założeniu, że partnerka jest płodna, szanse na poczęcie dziecka wynoszą 85%. Najnowsze badania donoszą jednak – co piąty mężczyzna ma nasienie złej jakości. To prowadzi do trudności z zapłodnieniem.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.