fbpx
Przejdź do treści

Jak ubierać niemowlaka jesienią?

położna na medal dziecko jesień

Choć lekarze alarmują, aby nie przegrzewać niemowląt jesienią, to wciąż mnóstwo rodziców wierzy, że im maluch ma na sobie więcej warstw ubrań tym lepiej. To oczywiste, że dziecko wymaga szczególnej troski i opieki, także w kwestii odpowiedniego ubioru. Jak ubierać niemowlaka jesienią, aby nie zmarzło ani się nie przegrzało?

Ocena warunków atmosferycznych

W zależności od pory jesieni i pogody panującej w danym dniu za oknem, inaczej powinno ubrać się niemowlaka na spacer. Przed wyjściem należy ocenić warunki atmosferyczne i temperaturę.  

Przegrzewanie dziecka to jeden z częstszych błędów popełnianych przez młodych, jeszcze niedoświadczonych rodziców. Ciepły, puchowy kombinezon, czapka, rękawiczki i polarowy, nieprzepuszczający powietrza kocyk – to częsty widok na polskich ulicach, gdy temperatura oscyluje w okolicy 10°C.

Niemowlęta z wypiekami na twarzy, osłonięte budką wózka aż proszą o nieco więcej powietrza.

Jak ubierać niemowlaka jesienią?

·      Nie za gorąco! 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przegrzewanie niemowlaka niekorzystnie wpływa na jego zdrowie i układ odpornościowy. To oczywiste, że żaden z rodziców ubierając dziecko zbyt ciepło, nie chce wyrządzić mu krzywdy i nie ma złej woli.

Tymczasem nie zapominajmy, że zbyt ciepło ubrane niemowlę, szybciej się przegrzewa i poci, a tym samym jego organizm jest o wiele podatniejszy na atak wirusów. Specjaliści zalecają, aby dziecko ubierać w jedną wartę ubrań więcej w porównaniu do osoby dorosłej. 

·      Na cebulkę

Niemowlę, zwłaszcza w pierwszych miesiącach swojego życia, podczas spaceru leży w wózku. Dlatego też najlepiej założyć mu kilka warstw ubrań, aby w razie potrzeby móc zdjąć jedną z nich.

W ciepłe, słoneczne, niemalże wiosenne popołudnie można zrezygnować z jesiennego kombinezonu na rzecz kocyka.

Nie powinno się jednak zapominać o czapeczce, nawet gdy na dworze jest ciepło. Grubszą, wełnianą czapkę zostawmy na chłodne dni, a w słoneczne popołudnie wybierzmy tą cieńszą, bawełnianą. 

·      Kombinezon

W jesiennej garderobie każdego niemowlaka nie może zabraknąć kombinezonu, który będzie idealnym rozwiązaniem w chłodne dni – ten jednoczęściowy, zapinany z przodu – to najlepszy wybór.

Jesienny kombinezon nie powinien mieć grubego, puchowego wypełnienia – taki model idealnie sprawdzi się mroźną zimą.

W przypadku niemowląt najlepiej wybrać kombinezon z wszytymi bucikiami. Nieco większe maluchy o wiele swobodniej poczują się w dwuczęściowym kombinezonie z osobnymi bucikami. 

·      Naturalne materiały

Przed zakupem ubranka dla dziecka warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Najlepszym wyborem są te uszyte z naturalnych, oddychających materiałów.

Skóra maluszka jest bardzo wrażliwa i podatna na uczulenia. Pajacyki, bluzki czy spodenki uszyte ze sztucznych materiałów mogą spowodować, że niemalże w mgnieniu oka na skórze niemowlaka pojawią się zaczerwienienia i potówki.

Warto zrezygnować z ozdobnych, sztywnych elementów, które bardzo często powodują podrażnienia. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.