fbpx
Przejdź do treści

Jak smakuje mleko z piersi?

Jak smakuje mleko z piersi
Fot. 123rf

Karmienie piersią przynosi korzyści zarówno matce, jak i niemowlęciu. A czy mleko z piersi mogą (i powinni) pić również dorośli? Jak smakuje mleko matki? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jak smakuje mleko z piersi? Niemowlęta nie potrafią mówić, ale starsze dzieci, które pamiętają, jak smakowało mleko matki, twierdzą, że jest pysznie słodkie. Być może stąd właśnie bierze się nasza słabość do słodyczy…

Jak smakuje mleko matki?

Mleko z piersi smakuje jak mleko, ale prawdopodobnie innego rodzaju, niż to które kupujesz codziennie w sklepie.  Najpopularniejsze określenie to „mocno słodzone mleko migdałowe”.

Na smak ma wpływ to, co zjadła mama oraz pora dnia. Niektóre kobiety, które go spróbowały, mówią, że smakuje jak woda z cukrem, roztopione lody, miód lub …ogórki!

Jak pachnie mleko z piersi?

Większość matek twierdzi, że ich mleko pachnie tak, jak smakuje – jak mleko krowie, ale łagodniejsze i słodsze. Niektóre twierdzą, że ich mleko ma czasem „mydlany” zapach. Ciekawostka – wynika to z wysokiego poziomu lipazy, enzymu, który pomaga rozkładać tłuszcze.

Mleko z piersi, które zostało zamrożone i rozmrożone, może mieć lekko kwaśny zapach, co jest normalne. Prawdziwie skwaśniałe mleko – pochodzące z mleka, które zostało odciągnięte, a następnie było niewłaściwie przechowywane – będzie miało brzydki, zjełczały zapach, którego nie da się przeoczyć.

Jaką konsystencję ma mleko kobiece?

Mleko z piersi jest zwykle nieco cieńsze i lżejsze od mleka krowiego. Niektórych zaskakuje, jak bardzo jest wodniste, prawdopodobnie nie nadaje się do koktajli mlecznych!

Czy osoba dorosła może pić mleko z piersi?

Może, jednak mleko matki jest płynem ustrojowym, więc lepiej nie pij go od kogoś, kogo dobrze nie znasz!

Niektórzy kulturyści stosują mleko z piersi jako swego rodzaju superfood – jednak nie ma dowodów na to, że poprawia ono wyniki na siłowni.

Istnieją również przypadki osób z rakiem, zaburzeniami trawienia i odporności, używających mleka matki, aby wspomóc się w walce z chorobami. Ale znowu, potrzebne są badania na potwierdzenie tej tezy.

Pamiętaj, że niektóre choroby (w tym HIV i zapalenie wątroby) mogą być przenoszone przez mleko matki, także nie proś koleżanki karmiącej piersią o łyk, ani nie próbuj kupować mleka przez Internet.

Gdzie mogę dostać mleko z piersi?

Latte z mlekiem matki w lokalnej kawiarni? Czemu nie – na taki pomysł wpadli właściciele pewnego warszawskiego lokalu. Jednak nie idźcie ich śladem – to niebezpieczne, a przede wszystkim nielegalne!

Jedynym pewnym źródłem mleka są banki mleka kobiecego, o których przeczytasz TUTAJ.

Źródło: Healthline

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.