fbpx
Przejdź do treści

Jak samorządy wspierają niepłodne pary?

Dofinansowanie samorządu do procedury in vitro w większości samorządów wynosi ok. 5 tys. zł. – fot. Canva

Gdańsk, Warszawa, Słupsk, Chojnice, Ostrów Wielkopolski, Wrocław i Szczecin – to miasta, w których Klinika INVICTA jest jednym z realizatorów programu dofinansowania zabiegów in vitro. Dla wielu niepłodnych par finansowe wsparcie samorządu to jedyna droga do rodzicielstwa. W każdym z miast warunki uczestnictwa są nieco inne, różna jest również liczba dostępnych miejsc.

„Mieszkam z mężem we Wrocławiu, od dwóch lat wiedzieliśmy, że in vitro to nasza jedyna szansa na dziecko” – mówi Ania, pacjentka Kliniki INVICTA. „Mimo jednoznacznych wskazań do procedury, wciąż odkładaliśmy decyzję o podjęciu leczenia. Głównie ze względu na koszty. Nie ukrywam, że z zazdrością patrzyliśmy na mieszkańców miast, których samorządy wspierają niepłodne pary. Po cichu liczyliśmy, że Wrocław do nich dołączy. Kiedy tak się stało, praktycznie od razu zadzwoniłam i wpisałam się na listę chętnych” – wyjaśnia Ania. 

Wrocławski program dofinansowania leczenia niepłodności trwa od kwietnia 2019 roku. Jak zapewniają przedstawiciele Kliniki INVICTA, która jest jedynym realizatorem programu w mieście, zainteresowanie od początku było ogromne. Tylko w pierwszym tygodniu z kliniką skontaktowało się blisko 100 osób! Do tej pory zgłosiło się już blisko ćwierć tysiąca par.Wśród nich jest pani Ania z mężem, którzy dziś szczęśliwie oczekują upragnionego potomka. 

Wsparcie finansowe  

Główną motywacją pacjentów do skorzystania ze wsparcia samorządu są, podobnie jak w przypadku pani Ani, względy finansowe.

„Zapłodnienie pozaustrojowe jest procedurą specjalistyczną, a co za tym idzie – kosztowną. Dla blisko połowy par, które zgłaszają zainteresowanie programem, kwestie finansowe są poważną barierą. Większość pacjentów ma już za sobą kilkuletnią historię nieskutecznego leczenia innymi metodami. Wsparcie finansowe ze strony miasta pozwala na przyspieszenie decyzji o podjęciu leczenia, co w przypadku niepłodności może zwiększać rokowania na sukces” – tłumaczy Anna Trawińska z Kliniki INVICTA we Wrocławiu. 

Kwalifikacja do programu 

Każdy z samorządów, który zdecydował się na wsparcie in vitro wprowadził swoje warunki uczestnictwa w programie. Zdarza się, że kryteria różnią się nieco między sobą z uwagi na np. wiek kobiety, normy AMH, czyli markera tzw. rezerwy jajnikowej, formalnego statusu związku. 

Na przykład w Warszawie program skierowany jest do niepłodnych par, zarówno małżeństw, jak i związków nieformalnych. Z kolei w Chojnicach z dofinansowania skorzystać mogą już tylko pary małżeńskie. W Słupsku nie ma ograniczenia maksymalnego wieku dla kobiet przystępującej do programu, podczas gdy w Warszawie i Gdańsku dopuszczalny wiek to 40 lat (warunkowo 42). We wszystkich programach należy mieć za sobą przynajmniej rok bezskutecznego starania się o dziecko lub bezpośrednie wskazania do leczenia metodą in vitro. 

Kwota dofinansowania 

Dofinansowanie samorządu do procedury in vitro w większości samorządów wynosi ok. 5 tys. zł. We Wrocławiu dopuszcza się jedno podejście do zabiegu, w Słupsku można skorzystać z dofinansowania do 2 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, a wOstrowie Wielkopolskim pacjenci mogą przejść maksymalnie 3 cykle in vitro, uzyskując dopłatę.

Pojedyncza procedura składa się ze stymulacji mnogiego jajeczkowania, pobrania i zapłodnienia komórek jajowych, nadzoru nad rozwojem zarodków, podania jednego lub dwóch z nich oraz zamrożenia i ew. przechowywania pozostałych. Inne niezbędne koszty, związane z m.in. badaniami laboratoryjnymi i konsultacjami, lekami, a także specjalistycznymi procedurami, które mogą zwiększać skuteczność – pozostają po stronie pacjentów.

Skuteczne leczenie niepłodności  

Jak wygląda kwalifikacja do programu? Pacjenci zgłaszają się od Kliniki i otrzymują informację, w jaki sposób przygotować się do wizyty i które badania warto wykonać z wyprzedzeniem. Następnie umawiani są na pierwszą konsultację do lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności. „Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, analizuje dokumentację, zleca ew. dodatkowe badania” – tłumaczy Anna Trawińska. „Dopiero po diagnostyce i ustaleniu rozpoznania lekarz decyduje, czy in vitro to odpowiednia metoda leczenia niepłodności dla pacjentów. Na tym etapie dla niektórych rekomendowane są inne metody jak np. terapia hormonalna czy inseminacja. Najważniejsze, aby wykonać pierwszy krok i zwrócić się o pomoc do specjalisty” – mówi.  

Pierwsze narodziny  

Tym, co przynosi największą radość pacjentom, przedstawicielom samorządów i zespołowi Kliniki są informacje o narodzinach dzieci. W przypadku programów trwających najdłużej ( np. w Gdańsku czy Warszawie), dzięki wsparciu lokalnych władz, na świat w mieście przyszło już ponad 100 maluchów. Imponujące liczby cieszą nie mniej niż narodziny trojga dzieci ze Słupska czy przyjście na świat dziewczynki, której rodzice skorzystali ze wsparcia samorządu chojnickiego. Takie informacje tylko potwierdzają, jak bardzo programy dofinansowania leczenia metodą in vitro są potrzebne. Dla wielu osób cierpiących z powodu niepłodności to jedyna szansa na posiadanie rodziny i spełnienie marzeń o rodzicielstwie.

Do wszystkich realizowanych przez Klinikę INVICTA programów wciąż można się zgłaszać. W większości, jeśli listy na dany rok są zapełnione, pacjenci zapisywani są na koleje lata. Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc na infolinię: (58) 58 58 801 lub odwiedzając stronę www.klinikainvicta.pl.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.