fbpx
Przejdź do treści

Jak rozpoznać skazę białkową u niemowlaka?

Jak rozpoznać skazę białkową u niemowlaka?
fot.pexels.com

Skaza białkowa pojawia się głównie u noworodków i niemowląt. W większości przypadków daje o sobie znać w pierwszych miesiącach życia. Czym jest wspomniana dolegliwość, jakie są jej objawy i jak postępować po jej zdiagnozowaniu?

Czym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa to nietolerancja pokarmowa na białko mleka krowiego. Niepożądana reakcja organizmu, w której udział bierze układ immunologiczny, zwana jest alergią – w tym przypadku alergią na białko wspomnianego mleka krowiego. W Polsce problem ten dotyczy około 3-4% dzieci do 3. roku życia. W większości przypadków nietolerancja, która pojawia się do 12. miesiąca, ustępuje wraz z wiekiem – czasami już po ukończeniu przez dziecko trzech lat.

Skłonność do alergii pokarmowej, a tym samym do nietolerancji na białko mleka krowiego, w dużej mierze jest dziedziczna. W przypadku, gdy w dzieciństwie rodzice byli alergikami, prawdopodobieństwo, że ze wspomnianą dolegliwością będzie zmagało się także ich dziecko, wynosi aż 70%.

Objawy skazy białkowej

Do jednych z najczęstszych objawów skazy białkowej u niemowląt możemy zaliczyć zmiany skórne. Czerwone krostki czy łuszczące się płaty, pojawiają się na policzkach, szyi, w okolicach uszu, a także na brzuszku malucha. Sucha i zaczerwieniona skóra może doprowadzić do będącego wynikiem alergii atopowego zapalenia skóry (AZS).

Kolejną reakcją na kontakt z białkiem mleka krowiego są dolegliwości ze strony układu pokarmowego – kolki, ulewanie, biegunka, zaparcia, krew i śluz w stolcu, wymioty, ból brzucha. Skaza białkowa może wywołać katar, kaszel, a nawet duszność u dziecka. W najgorszym przypadku może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego, co wymaga natychmiastowej reakcji medycznej.

Warto pamiętać, że wspomniana dolegliwość nie przybiera jednej postaci – u każdego dziecka może mieć inny przebieg.

Leczenie skazy białkowej

Wystąpienie skazy białkowej u dziecka karmionego mlekiem matki, nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania tego rodzaju karmienia. Jednak w takim przypadku dieta mamy powinna ulec modyfikacji – konieczna jest eliminacja mleka i wszystkich produktów mlecznych. Nie zapominajmy o produktach mniej oczywistych, zawierających w swoim składzie białko mleka krowiego, np. mięso i wędliny wołowe. W przypadku, gdy przypadłość zostanie wykryta u dziecka, u którego rozpoczęto rozszerzanie diety, konieczne będzie wprowadzenie diety eliminacyjnej.

Po zdiagnozowaniu skazy białkowej kluczową rolę odgrywa konsultacja z dietetykiem, który pomoże w dobraniu odpowiedniej diety. Alergia na białko mleka krowiego wiąże się z ryzykiem niedoboru składników odżywczych – należy je zastąpić innymi produktami.

Nie zapominajmy – podrażniona i zaczerwieniona skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji. Emolienty, czyli preparaty natłuszczające, pomogą w walce z krostkami i suchymi płatami na skórze.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.