fbpx
Przejdź do treści

Jak rozpoznać owulację?

płodność
Lekki ból stwierdza 30% kobiet, u których występuje owulacja. – Fot. Canva

Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to okresowe wydalanie dojrzałej komórki jajowej z jajnika. Tylko skąd mieć pewność, że do tego dochodzi i wszystko jest tak, jak być powinno?

Mniej więcej 14. dnia cyklu miesiączkowego pęka pęcherzyk Graafa, pojawia się komórka jajowa. Złożona z cytoplazmy jajowej (ooplazmy) z jądrem i jąderkiem oraz osłonki przeźroczystej, otoczona komórkami nabłonka pęcherzykowego, trafia do jajowodu. Jej podróż do macicy trwa ok. 5 dni. Kilka sygnałów pozwala sprawdzić, czy owulacja w ogóle ma miejsce. Co ważne, nie dają one jednak stuprocentowej pewności. Samoobserwacja może natomiast pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy udać się do specjalisty.

Za oznaki jajeczkowania uznaje się:

  1. Odczuwanie bólu w połowie cyklu

Lekki ból stwierdza 30% kobiet, u których występuje owulacja. Zazwyczaj jest on najczęściej odczuwalny w okolicy jajnika i trwa nie dłużej niż 36 godzin. Tępy ból może pojawić się w okolicy dolnej części brzucha lub pleców, pojawia się też poczucie nabrzmiałych piersi. Warto jednak pamiętać, że niektóre panie nie odczuwają żadnego dyskomfortu podczas jajeczkowania.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl