fbpx
Przejdź do treści

Jak rozpoznać bierną agresję?

Bierna agresja wiąże się z zachowaniami, które pod nieraz wręcz nadmiernie lukrowaną przykrywką przemycają wrogość czy złość. – fot. Canva

Brak siniaków na ciele wcale nie musi oznaczać, że omija nas przemoc. Bierna agresja, która chowa się w słowach, mimice, zachowaniach, może równie skutecznie niszczyć relacje.

Komunikacja to złożony proces, w którym obie strony biorą czynny udział. Na jej jakość może oczywiście wpływać także sytuacja zewnętrzna i wszelkie pojawiające się trudności. Niewątpliwie kryzysowym momentem dla związku bywa przedłużający się czas starań o dziecko. Każda ze stron ma w sobie całą masę emocji – smutek, żal, lęk, złość, frustrację. Nie zawsze niestety udaje się je konstruktywnie przeżywać. 

Bierna agresja wiąże się z zachowaniami, które pod nieraz wręcz nadmiernie lukrowaną przykrywką przemycają wrogość czy złość. Często są one nieuświadomione przez samego sprawcę, ale zdecydowanie mają „załatwić” coś więcej – zazwyczaj coś trudnego, z czym nie potrafimy poradzić sobie w otwarty i zdrowy sposób. 

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".