Poród powoduje stres dla organizmu matki, ale nagłe cesarskie cięcie wiąże się z jeszcze większą ekspresją genów zapalnych w łożysku. To wyniki opublikowane przez naukowców z Południowej Australii.
Badanie, prowadzone przez Laboratorium Pregnancy Health and Beyond (PHaB) Uniwersytetu Flindersa i innych badaczy, badało różnice w markerach zapalenia łożyska po urodzeniu zarówno dzieci płci męskiej, jak i żeńskiej biorących udział w 20 nagłych zabiegach cesarskiego cięcia – w porównaniu z 40 łożyskami z naturalnych porodów i 10 łożysk po planowanym cesarskim cięciu w publicznym szpitalu położniczym w Adelajdzie w latach 2006-2018.
Poród jest procesem zapalnym
Poród jest z natury procesem zapalnym. Jeśli jest zaplanowane cięcie cesarskie, aktywacja inflamasomu będzie mniejsza niż w przypadku nagłego cięcia cesarskiego u kobiety już w trakcie porodu lub podczas samodzielnego porodu z pochwy. Badanie wskazuje również, że dzieci, w szczególności dziewczynki, mogą być bardziej zagrożone pod względem rozwoju oraz długoterminowego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia po nagłym cesarskim cięciu.
– mówi dr. Anya Arthurs, główna autorka nowego artykułu w Frontiers of Immunology.
W czasie porodu w łożysku występuje większa ekspresja genów zapalnych w przypadku nagłego cięcia cesarskiego w porównaniu z porodem pochwowym.
„Moda” na cesarskie cięcia
W ostatnich latach na całym świecie, a zwłaszcza w krajach rozwiniętych, wzrósł odsetek cesarskich cięć. Na przykład w Niemczech w 1991 r. ok. jedno na sześć dzieci przychodziło na świat poprzez cesarskie cięcie, podczas gdy w 2012 r. niemal jedno na trzy. Natomiast wskazania medyczne do tego rodzaju porodu stwierdzano w mniej niż 10 proc. wszystkich przypadków. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które podają autorzy pracy, wynika, że w Polsce jeszcze w 2008 r. odsetek cesarskich cięć wynosił niecałe 20 proc., a już w 2011 r. – blisko 30 proc.
Pamiętajmy jednak, że lekarze zalecają, by unikać przeprowadzania cesarskiego cięcia na życzenie kobiety, a z porodu naturalnego rezygnować tylko wówczas, gdy istnieją do tego medyczne wskazania.
Źródło: Science Daily
Autor: pc
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!