fbpx
Przejdź do treści

Jak reaguje łożysko na cięcie cesarskie?

cesarskie cięcie łożysko naukowcy badania częstotliwość kiedy można zalecenia lekarz jak przebiega cesarskie cięcie
Fot: Screen The Breakfasteur YouTube

Poród powoduje stres dla organizmu matki, ale nagłe cesarskie cięcie wiąże się z jeszcze większą ekspresją genów zapalnych w łożysku. To wyniki opublikowane przez naukowców z Południowej Australii.

Badanie, prowadzone przez Laboratorium Pregnancy Health and Beyond (PHaB) Uniwersytetu Flindersa i innych badaczy, badało różnice w markerach zapalenia łożyska po urodzeniu zarówno dzieci płci męskiej, jak i żeńskiej biorących udział w 20 nagłych zabiegach cesarskiego cięcia – w porównaniu z 40 łożyskami z naturalnych porodów i 10 łożysk po planowanym cesarskim cięciu w publicznym szpitalu położniczym w Adelajdzie w latach 2006-2018.

Poród jest procesem zapalnym

Poród jest z natury procesem zapalnym. Jeśli jest zaplanowane cięcie cesarskie, aktywacja inflamasomu będzie mniejsza niż w przypadku nagłego cięcia cesarskiego u kobiety już w trakcie porodu lub podczas samodzielnego porodu z pochwy. Badanie wskazuje również, że dzieci, w szczególności dziewczynki, mogą być bardziej zagrożone pod względem rozwoju oraz długoterminowego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia po nagłym cesarskim cięciu.

– mówi dr. Anya Arthurs, główna autorka nowego artykułu w Frontiers of Immunology.

W czasie porodu w łożysku występuje większa ekspresja genów zapalnych w przypadku nagłego cięcia cesarskiego w porównaniu z porodem pochwowym.

„Moda” na cesarskie cięcia

W ostatnich latach na całym świecie, a zwłaszcza w krajach rozwiniętych, wzrósł odsetek cesarskich cięć. Na przykład w Niemczech w 1991 r. ok. jedno na sześć dzieci przychodziło na świat poprzez cesarskie cięcie, podczas gdy w 2012 r. niemal jedno na trzy. Natomiast wskazania medyczne do tego rodzaju porodu stwierdzano w mniej niż 10 proc. wszystkich przypadków. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które podają autorzy pracy, wynika, że w Polsce jeszcze w 2008 r. odsetek cesarskich cięć wynosił niecałe 20 proc., a już w 2011 r. – blisko 30 proc.

Pamiętajmy jednak, że lekarze zalecają, by unikać przeprowadzania cesarskiego cięcia na życzenie kobiety, a z porodu naturalnego rezygnować tylko wówczas, gdy istnieją do tego medyczne wskazania.

Źródło: Science Daily

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.